Namirnice bogate gvođžem bi trebalo da budu deo vašeg dnevnog menija, sadrže mineral važan za koncentraciju i energiju.
Gvožđe je esencijalni mineral, povećava nivoe energije, izoštrava koncentraciju i pomaže u cirkulaciji kiseonika kroz naše telo.
– Naša tela brzo primećuju kada ne jedemo dovoljno hrane bogate gvožđem – kaže dijetetičarka Karolina Šnajder za Real Simple i dodaje:
– Gvožđe je ključna komponenta hemoglobina, proteina u crvenim krvnim zrncima koji prenosi kiseonik iz pluća do svake ćelije u telu.
Bez dovoljno gvožđa, ljudi mogu iskusiti umor, slabost i teškoće u koncentraciji.
Vrste gvožđa
Postoje dve vrste gvožđa koje se mogu naći u hrani: hem i ne-hem. Hem gvožđe se nalazi u životinjskim proizvodima — kao što su meso, riba i živina — dok se ne-hem gvožđe nalazi u biljnoj hrani poput voća, povrća i orašastih plodova. Hem gvožđe je obično lakše svarljivo, ali prema Šnajderu, ne-hem gvožđe se može pravilno apsorbovati kroz jedan jednostavan hranljivi sastojak – vitamin C.
Hrana bogata gvožđem
Sočivo
Sočivo nudi približno 36% dnevne vrednosti gvožđa, što ga čini efikasnim i ukusnim načinom da obezbedite visok ovog minerala.
Tamna čokolada
– Tamna čokolada ( od 70% kakaa i više) je hranljiva užina koja obezbeđuje antioksidante i 19% dnevnih potreba za gvožđem.
Kinoa
Kinoa je jedna od najsvestranijih pseudozrnaca koja nije samo bogata proteinima, već i gvožđem. Jedna šolja kuvane kinoe sadrži 15% dnevne preporučene količine gvožđa.
Lisnato povrće
Povrće će uvek igrati ulogu u zdravom nivou gvožđa, posebno lisnato.
– Sorte kao što su zelje, blitva, kelj i spanać su dobri izvori gvožđa, obezbeđujući od 6 do 22% dnevne vrednosti gvožđa. Ipak, ono na šta treba da se obrati pažnja je da se ovo povrće skuva. Nekuvano lisnato povrće može da sadrži oksalate koji smanjuju verovatnoću apsorpcije gvožđa. Preporučuje da se ovo reši tako što ćete kuvati zelenilo i konzumirati ga sa hranom bogatom vitaminom C.
Autor: Dalibor Stankov