AKTUELNO

Rešavamo vašu trajnu dilemu!

Infekcije urinarnog trakta su česte. Mogu se mogu razviti bilo gde u urinarnom sistemu, počevši od uretre pa sve do bubrega. Uobičajeni simptomi urinarne infekcije uključuju:

• upornu potrebu za mokrenjem
• bol prilikom uriniranja
• karličnu bol ili osetljivost

Iako ovi simptomi mogu biti iritantni, neće vam onemogućiti seks, ali to ne znači da ćete se osećati dobro. Urinarna infekcija može iritirati već inače osetljivo tkivo u urinarnom traktu, a seksualna aktivnost može iritirati tkiva još više.

Seksualna aktivnost za vreme infekcije takođe može povećati rizik od komplikacija i potencijalno ugroziti vašeg partnera. Zato lekari obično preporučuju da sačekate sa seksom, dok simptomi ne nestanu i ne završite ceo tretman lečenja urinarne infekcije.

Ovo su sledeći razlozi zašto seks za vreme urinarne infekcije nije preporučljiv:

Foto: Pexels.com

Seks za vreme urinarne infekcije može izazvati bol i pogoršati druge simptome
Urinarna infekcija može iritirati i upaliti osetljiva tkiva u vašem urinarnom traktu. Bilo koji probojni predmet - prsti, igračka ili penis - mogu vršiti pritisak na urinarne organe tokom vaginalnog odnosa. Otvaranje uretre penisa može biti iritirano i od strane urinarne infekcije. Ovi simptomi mogu dovesti do dodatnog bola i nelagodnosti tokom seksa.
Takođe, ne biste trebali imati ni oralni seks za vreme urinarne infekcije. To može pomoći da se spreči širenje bakterija iz penisa ili vagine u usta. Ove bakterije mogu izazvati sekundarnu infekciju.
Ako baš toliko želite seksualnu aktivnost pre nego što se infekcija povuče, razgovarajte sa partnerom da biste pronašli stil ili položaj koji je udoban i prijatan. Ako i dalje imate bolove uprkos terapiji, preporuka je da posetite urologa ili svog lekara.

Seks za vreme urinarne infekcije može doneti nove bakterije
Seksualna aktivnost je jedan od najčešćih načina ulaska bakterija u urinarni trakt. Otprilike 90% urinarnih infekcija izaziva bakterija Escherichia coli, koja nalazi put do mokraćne cevi i nastavlja dalje.
E. coli bakterija se najčešće nalazi u gastrointestinalnom traktu ili fecesu. Može lako preći iz anusa ili gastrointestinalnog trakta na vas ili vaše partnerove ruke, usta, genitalije.
Seks takođe može “gurnuti” bakterije u vaše telo kroz penetraciju, što povećava verovatnoću infekcije. Ako već imate urinarnu infekciju, penetracija vas može ponovo zaraziti ili uvesti novi izvor bakterija. Ovo može dovesti do dužeg vremena oporavka.

Seksom možete preneti urinarnu infekciju svom partneru
Urinarna infekcija nije seksualno prenosiva infekcija i ne smatra se zaraznim stanjem. Međutim, seksom možete preneti partneru bakteriju, koja uzrokuje urinarnu infekciju.
Na primer, bakterija E. coli može da putuje od vašeg anusa do vaginalnog otvora ili do penisa. Tokom vaginalnog seksa, penis može prebaciti bakterije u vaginalni otvor, povećavajući rizik od razvoja infekcije.
U nekim slučajevima, urinarna infekcija može da bude sporedni efekat seksualno prenosivih bolesti, kao što su hlamidija ili trihomonijaza. Ove infekcije se mogu prenositi između partnera.

Foto: Unsplash

Ako se ipak odlučite za seks za vreme urinarne infekcije
Ako odlučite da želite da se upustite u seksualnu aktivnost uprkos vašoj urinarnoj infekciji, postoji nekoliko saveta koje treba imati na umu:

Obratite pažnju na vaše simptome
Ako imate nagli poriv za mokrenjem, napravite pauzu. Zadržavanje urina kada morate da mokrite može samo povećati rizik za drugu urinarnu infekciju ili otežati simptome već postojeće.

Poželjno je da mokrite pre i posle seksa
Može izgledati zamorno i manje romantično, ali treba da posetite toalet odmah posle seksa. Na taj način možete da izbacite sve bakterije koje su se našle u vašoj uretri.

Istuširajte se nakon seksa
Nije neuobičajeno da bakterije iz okoline anusa putuju bliže otvoru uretre tokom penetrativnog seksa. Ovo je posebno tačno ako se radi o analnom seksu. Pranje ili tuširanje nakon odnosa, može pomoći u uklanjanju ovih bakterija.

Razgovarajte sa svojim lekarom
Ako imate pitanja o tome šta je bezbedno raditi dok lečite urinarnu infekciju, porazgovarajte o tome sa svojim lekarom.
Takođe, ako se pojave neki novi simptomi, kao što su:
• krvarenje tokom uriniranja
• ozbiljan bol u leđima ili abdomenu
• neuobičajen iscedak iz penisa ili vagine
odmah se javite lekaru.
Više o tome kako se zaštititi i koje prirodne preparate uzimati za prevenciju i sprečavanje urinarne infekcije, pročitajte više OVDE.

Autor: Pink.rs

#Zdravlje

#urinarna infekcija

'