Studija naglašava da je upotreba duvana u Zapadnoj Evropi pre oko 500 godina dovelo do značajnih promena u strukturi ljudskog skeleta.
Pušenje je glavni rizik za dobijanje raka pluća, ali i mnogih drugih bolesti. O štetnosti duvana lekari govore već decenijama, a sad su se u celu priču umešali i arheolozi.
Istraživači sa Univerziteta u Lesteru proučavali su ljudske ostatke sahranjene u Britaniji između 12. i 19. veka i došli su do šokantnog otkrića. Duvan ostavlja tragove u kostima pušača koji traju ne samo tokom njihovog života, već i vekovima nakon njihove smrti, pokazalo je istraživanje arheologa, a piše Independent.
University of Leicester archaeologists discover changes in human bone structure caused by tobacco use, offering new insights into the long-term health impacts of smoking. https://t.co/NIl9Uyrlpf#Tobacco #Bones #Health #MiddleAges #history #historymatters #historylovers…
— Ancient Origins (@ancientorigins) 18. октобар 2024.
Studija naglašava kako je uvođenje duvana u upotrebu u Zapadnu Evropu pre oko 500 godina dovelo do značajnih promena u strukturi ljudskog skeleta.
Koristeći masovnu spektroskopiju, istraživači su analizirali molekularni sastav kostiju, identifikujući 45 različitih molekularnih karakteristika koje su razlikovale kosti pušača od nepušača.
Autor: Jovana Nerić