Nakon erupcija kometa 12P/Pons-Bruks dobija rogove zbog kojih podseća na svemirsku letelicu „Milenijumski soko“
Đavolja kometa, kako nazivaju kriovulkansku kometu 12P/Pons-Bruks, ima prečnik od 30 kilometara i kruži oko Sunca 71 godinu. Ovog meseca približiće se Zemlji dovoljno da će biti moguće videti je golim okom, javio je Gardijan.
Iako su prva viđenja zabeležena još u 14. veku, nazvana je po francuskom astronomu Žan-Luju Ponsu koji ju je otkrio 1812. i britansko-američkom astronomu Vilijamu Robertsu Bruksu koji ju je primetio tokom sledećeg preleta 1883.
Gli astronomi stanno seguendo con attenzione il passaggio di 12P/Pons-Brooks, la #cometa dalla lunga coda che torna nei nostri cieli ogni 71 anni circa.#Cometa12phttps://t.co/sga2RYAuRJ
— Dire.it (@direpuntoit) 12. март 2024.
Kometa ima čvrsto jezgo, a ispunjena je mešavinom leda, prašine i gasa, poznatim kao kriomagma. Jezgro okružuje oblak gasa nazvan koma, koji curi iz unutrašnjosti planete. Kada solarna radijacija zagreje unutrašnjost komete, pritisak se nagomila i kometa ima snažnu erupciju u kojoj izbacuje ledenu utrobu u svemir kroz pukotine u omotaču jezgra. Kometa tada dobija svojevrsne rogove, što je i razlog što je zovu Đavoljom kometom. Osim toga, posle dve erupcije letos nalikovala je čuvenom „Milenijumskom sokolu“, svemirskom brodu iz „Ratova zvezda“.
- Kometa bi trebalo da dostigne magnitudu 4,5 u narednim nedeljama i biće vidljiva iz Velike Britanije. Najbolja vidljivost se očekuje 31. marta – rekao je za Gardijan dr Pol Strom.
Autor: