AKTUELNO

Nemačka je 2015. deportovala skoro dva puta više odbijenih tražilaca azila nego 2014, a većina deportovanih je iz zemalja Zapadnog Balkana.

Nemačke vlasti su, kako prenosi AP, do kraja novembra, deportovale 18.363 osoba čiji su zahtev za azil odbile, u poredjenju sa 10.884 deportovanih u celoj 2014. godini.

Portparol ministarstva unutrašnjih poslova Johanes Dimrot kazao je da taj porast može delimično da se objasni znatnim povećanjem broja onih koji traže azil u Nemačkoj ove godine, a takvom trendu doprinela je i spremnost nemačkih pokrajina da sprovedu sve procedure.

Bavarska, pokrajina u koju stiže najviše tražilaca azila, više je nego utrostručila broj deportovanih za 11 meseci ove godine.

Istovremeno, poljski ministar za evropska pitanja Konrad Šimanjski izjavio je u ponedeljak u Varšavi da Poljska ne vidi pravne mogućnosti da se ospori i izbegne odluka o prihvatanju izbeglica po kvotama iako se ona u praksi ne sprovodi, i to ne samo u Poljskoj.

On je kazao da je očigledno da se u Evropi promenio odnos prema primeni te odluke o dobrovoljnoj preraspodeli izbeglica u okviru EU po nacionalnim kvotama, a po kojima bi u Poljsku trebalo da stigne oko 7.000 izbeglica koje su već u Evropi.

"Ta odluka se ne primenjuje. Ne samo u Poljskoj već i u svim ostalima članicama Unije stepen implementacije te odluke je jadan. Govorili smo prvobitno o relokaciji 120.000 izbeglica, zajedno sa prethodnom odlukom o 160.000, a zaista preraspodeljenih je 160", kazao je Šimanjski i dodao je da je odluka o relokaciji usvojena zbog političkih očekivanja, a da je loše koncipirana i zato ni ne može da funkcioniše u praksi.

I Šimanjski i šef poljske diplomatije Vitold Vaščikovski najavili su da će Poljska vrlo temeljno sprovesti bezbednosne provere potencijalnih izbeglica koje u okviru relokacije mora da primi, a da će najmanja senka na biografiji izbeglice značiti da ne može da dobije azil u Poljskoj.

On je, takodje, kazao da vlada premijerke Beate Šidlo podržava osnivanje nove Evropske granične straže jer je glavni cilj da se svim mogućim zakonskim sredstvima spreči izbeglički pritisak na Evropu, iako je šef poljske diplomatije Vaščikovski ranije odbio ideju da evropska granična straža dobije pravo da deluje i kada konkretna članica EU njenu pomoć ne traži ili ne želi.

Izvori: TANJUG/Beta

Autor: G.N

'