AKTUELNO

Prema njenim rečima, država je tu da donosi zakone i napravi sistem, ali to nije dovoljno ako se u tu borbu ne uključi čitavo društvo.

U poslednjih deset godina u Srbiji je život izgubilo 347 žena, a u ovoj 21, dok svaka druga žena trpi neku vrstu nasilja, a svaka treća fizičko nasilje, a to je strašna statistika, kaže potpredsednica vlade i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović.

Ona je navela da Koordinaciono telo, na čijem je čelu, nije formirano slučajno, jer rodna ravnopravnost i problem nasilja nad ženama nisu pitanje jednog ministarstva, već celog društva.

- Tadašnji premijer i vlada prepoznali su da nasilju možemo da se suprotstavimo samo ako postoji koordinacija državnih institucija i aktivno učešće nevladinog sektora i medija - rekla je Mihajlović.

Prema njenim rečima, država je tu da donosi zakone i napravi sistem, ali to nije dovoljno ako se u tu borbu ne uključi čitavo društvo.

Pročitajte još: Otvoren obnovljeni park 'Mala Milica Rakić', VULIN: Ne smemo da zaboravimo nijednu žrtvu ratova 20. veka! (FOTO)

- Država donosi zakone i oni se primenjuju, ali da bi rešili problem nasilja nad ženama moramo primenu zakona spustiti na lokalni nivo. Moramo da menjamo svest, radimo sa najmlađima, edukujemo ljude i više brinemo jedni o drugima. Jedino na taj način ćemo postati društvo sa nultom tolerancijom na nasilje - navela je ona.

Potpredsednica vlade je podsetila da je formiranjem Koordinacionog tela, 2014. godine Srbija postala jedina zemlja koja ima instituciju za rodnu ravnopravnost.

Zadatak tog tela je, dodaje, da pored toga što donosi zakone i strategije, koordinira rad državnih institucija, ali i civilnog sektora koji je mnogo puno uradio u ovoj oblasti.

Koordinaciono telo aktivno učestvuje i uvođenju konkretnih mera protiv nasilja - kao što je uvođenje nacionalnog SOS telefona i panik tastera.

Pročitajte još: Radovi na kružnom toku na Slaviji počinju naredne sedmice

- Iskreno se nadam da ćemo SOS telefon dobiti uskoro, jer smo jedina zemlja u regionu koja nema ovu uslugu. Takođe, imamo dogovor sa lokalnim samoupravama da uvedemo panik tastere u 60 centara za socijalni rad, kako bi zaštitili ljude u tim ustanovama - dodala je Mihajlović.

Govoreći o odgovornosti institucija za nedavna ubistva u centrima za socijalni rad, Mihajlovićeva je rekla da odgovornost za svaki propust mora da bude individualna, jer je netačno da sistem ne funkcioniše.

- Protivnik sam svake generalizacije. U poslednje dve godine žene su se ohrabrile da prijave nasilje i neprihvatljivo je da zbog propusta pojedinca, one izgube poverenje u institucije koje funkcioniš - zaključila je Mihajlović.

#Ministarstvo

#Nasilje

#Zorana Mihajlović

'