Nekolicina turista iz Srbije koji su letovali na ostrvu Evia i na Tasosu imali su neprijatan susret sa vlasuljama, koji iako je bio prilično bolan nije ostavio veće posledice.
Pre nekoliko dana dečak je na Tasosu iz mora izvadio kamen na kom se nalazila anemona, nenamerno ga prislonio sestri uz nogu i morska anemona je opekla devojčicu.
- Opekotine od vlasulja ili morskih sasa (anemona) izazivaju neprijatnu bol. Vlasulje nisu morske trave iako dosta liče na njih, već pripadaju istom rodu kao i meduze i imaju slične žarne ćelije - navodi Grćka info.
Pri dodiru s vlasuljom nakon nekoliko minuta na koži se pojavljuju crvenoružičasti tragovi koji mogu biti vidljivi i bolni od 24 sata do nekoliko dana.
- Prva pomoć pri opekotini vlasulje je ista kao i kod opekotina od meduza. Plikove koje je nanela anemona isprati isključivo morskom vodom (da bi se uklonile žarnice koje ostaju na koži), dok u slučaju većeg bola treba staviti ledenu oblogu (kockice leda uvijene u krpu). U najbližoj apoteci kupite neku od krema za ovakve situacije - farmaceut će vam dati preporuku koju kremu je najbolje da uzmete - savetuje Grčka info.
Od pomoći može da bude i ispiranje fiziološkim rastvorom ili gaza sa alkoholnim sirćetom (sirće treba razblažiti sa vodom u odnosu 50:50). - Ako je zahvaćeno područje manje, treba staviti antihistaminik (kremu protiv alergijskih reakcija, koje se mogu kupiti u apoteci bez recepta). Jedna od njih koju možete kupiti u Srbiji pre nego što krenete na letovanje je Synopen ili neku drugu mast, a u Grčkoj u apoteki možete potražiti takođe neku od krema ili stikova na bazi amonijaka - navodi Grčka info.
Dodaje se da je poželjno za svaki slučaj posetiti lekara.
Autor: Marija Radić