AKTUELNO

Kardiovaskularni bolesnici su tokom pandemije koronavirusa svrstani u rizičnu grupu, zajedno sa svim ostalim hroničnim bolesnicima.

Kako naglašava prof. dr Arsen Ristić, jasno je da infekcija koja počinje upalom pluća i pravi ozbiljan poremećaj razmene gasova u organizmu opterećuje kardiovaskularni sistem.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Koje simptome ne smete da ignorišete?

– Pre svega to je nagla pojava bola u grudima koja ne prolazi ni posle pet minuta, niti posle uzimanja nitroglicerina.

– Naglo nastao osećaj nedostatka vazduha.

– Naglo nastalo zamaranje.

To su simptomi koji zahtevaju hitno zbrinjavanje. S druge strane, hronični pacijenti već znaju koliko mogu da tolerišu pojavu pojedinih simptoma, ali kada bol bude mnogo duži, intenzivniji, kada je praćen preznojavanjem, čak i strahom od smrti, takvi pacijenti ne bi smeli da čekaju da se što pre obrate lekaru - naglašava dr Dalibor Dragišić.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

To što neki pacijenti često odlažu da se jave lekaru kada osete izvesne tegobe je bio značajan problem i pre pojave pandemije, ali je sada postao dosta uočljiv ne samo kod nas već i u svetu. Ljudi u strahu od kovida-19 pokušavaju da se sami leče, čekaju da tegobe same od sebe prođu.

To se nekada zaista i desi, ali u stanjima koja jesu urgentna, kao što su srčani ili moždani udar, svaki minut se računa i svaki minut kašnjenja ima svoje posledice na težinu samog srčanog udara i na težinu posledica koje će ostaviti. Jer potencijalni rizik od osnovne bolesti ili kovid infekcije je neuporediv - naglašava profesor dr Arsen Ristić.