AKTUELNO

Taj podatak govori da su se nezgode koje su se dešavale, bez obzira na to što ih je bilo manje - bile fatalnije.

Otkako je uvedeno vanredno stanje, manje je vozila na ulicama, pa je manje i saobraćajnih udesa na našim drumovima.

Direktorka Agencije za bezbednost saobraćaja Jasmina Milošević je rekla da trenutno postoji paradoks kada je reč o podacima o saobraćajnim nesrećama.

Kako je rekla, zaključno sa 20. aprilom imamo 1.699 nesreća manje i 970 manje povređenih, ali je 17 ljudi više poginulo.

Kaže da to govori da su se nezgode koje su se dešavale, bez obzira na to što ih je bilo manje - bile fatalnije.

Kao poseban problem izdvojila se neprilagođena brzina koja je uvek najuticajniji faktor saobraćajnih nesreća.Jasmina Milošević je rekla da bi trebalo apelovati na ljude i da vezuju pojas.

- Najteži posao je da utičete na svest ljudi, pogotovo ako su oni u nekim godinama kada imaju stečene pogrešne navike - rekla je Miloševićeva.

Dodaje da s etakve osobe opušteno odnose prema situaciji u saobraćaju i da tek kada im se dogodi neka tragedija počnu da razmišljaju na drugačiji način.

Kaže i da je trenutno drugačija situacija u društvu i da to sve drugačije utiče na ljude. Zbog toga bi posebnu pažnju trebalo obratiti na pešake koji su ranjiva grupa.

Kada je reč o motociklistima, Miloševićeva je rekla da su se oni disciplinovali u posledenje tri godine i da postoji smanjenje broja poginulih i povređenih u toj kategoriji. Oni skoro 100 odsto nose zaštitnu opremu na auto-putevima, dok je u naseljima taj procenat manji.

Direktorka Agencije za bezbdonost saobraćaja kaže da biciklisti još uvek nemaju samodisciplinu koju imaju motociklisti i da oni to delom mogu da pravdaju nedostatkom infrastrukture. Međutim, kaže da je teško naterati bicikliste da nose prsluk ili stave kacigu jer ni kažu da to ne piše u zakonu.

Sezona je poljoprivrednih radova i na putevima su česti traktoristi. Za njih je najbitnije da imaju tehnički ispravno vozilo i da uvek budu vidljivi.

#Saobraćajna nesreća

<
'