AKTUELNO

Rizici po globalni finansijski sistem su porasli u proteklih šest meseci i mogli bi drastično da se uvećaju ako pritisci na tržišta u razvoju eskaliraju ili dođe do dodatnog pogoršanja globalnih trgovinskih odnosa, upozorio je danas Međunarodni monetarni fond.

MMF, čije je jesenje zasedanje sa Svetskom bankom u toku na indonežanskom ostrvu Bali, napominje da, iako je bankarski sistem ojačan u deceniji posle globalne finansijske krize 2008. godine, labavi finansijski uslovi doprinose nagomilavanju ranjivosti, u vidu visokih nivoa duga i relativno visokih vrednosti aktiva.

- Srednjoročni rizici po globalnu finansijsku stabilnost su u izvesnoj meri porasli - upozorava ta međunarodna finansijska institucija.

Direktor MMF-a za tržišta kapitala Tobijas Adrijan smatra da bi potencijalni šokovi po sistem mogli doći u mnogo oblika, kao što je viša inflacija od očekivane koja bi prouzrokovala drastičan skok kamatnih stopa, ili "nesređen" izlazak Britanije iz Evropske unije.

Ubrzano nagomilavanje duga u Kini proteklih godina takođe je razlog za zabrinutost, iako su kineske vlasti preduzele korake za zauzdavanje rasta duga, dodaje on.

U izveštaju MMF-a se navodi i da je privredni rast dostigao vrhunac u pojedinim vodećim ekonomijama, dok je jaz između razvijenih zemalja i onih u razvoju produbljen.

Novo istraživanje MMF-a pokazuje da bi se tržišta u razvoju, izuzev Kine, mogla suočiti sa odlivom kapitala u iznosu od 100 milijardi dolara ili više, što je slično nivou odliva zabeleženom tokom globalne finansijske krize.

Iz tog razloga, MMF je pozvao globalne regulatore da očuvaju mere koje su preduzimane od finansijske krize 2008., da pojačaju nadžor nad likvidnošću tržišta i povećaju zahteve za nivoom rezervi koje banke moraju imati kako bi se uhvatile u koštac sa potencijalnom krizom.

MMF je juče srezao procenu rasta globalne ekonomije zbog eskalacije američko-kineskog trgovinskog rasta i odliva kapitala sa tržišta u razvoju.

#Finansije

#MMF

'