Pregovori između SAD i Kanade u cilju postizanja sporazuma o obnovi Severnoameričkog sporazuma o slobodnoj trgovini (NAFTA) završeni su danas u Vašingtonu bez dogovora, ali će se nastaviti u sredu, rekao je američki predstavnik za trgovinu Robert Lajtizer.
Prema njegovim rečima, američki predsednik Donald Tramp obavestio je Kongres da planira da potpiše trgovinski sporazum sa Meksikom, dok Kanada - ukoliko to želi - može da se sporazumu pridruži u roku od 90 dana, prenosi AP.
Pregovori imaju za cilj da se Kanada uvede u novi trgovinski sporazum koji bi zamenio NAFTA-u.
List "Toronto star" naveo je danas da je Tramp nezvanično rekao da neće praviti nikakve kompromise sa Kanadom u značajnim pregovorima između dve zemlje o obnovi Severnoameričkog sporazuma o slobodnoj trgovini.
Kanadski list je do Trampovog komentara došao na osnovu intervjua koji je američki predsednik juče dao agenciji Blumberg, a za koji je želeo da ostane nezvaničan.
Predsednik je, navodno, u intervjuu rekao da će "biti uvredljivo ako oni (Kanađani) ne budu mogli da postignu sporazum".
"Toronto star" je izrazio sumnje da će dve strane moći da brzo postignu dogovor o zadržavanju Kanade unutar 24 godine starog trgovinskog bloka, zajedno sa SAD i Meksikom.
SAD su u ponedeljak sa Meksikom postigle preliminarni sporazum o zameni NAFTA-e aranžmanom koji ima za cilj, između ostalog, da SAD omogući veći obim proizvodnje automobila, podseća AP.
Kanada nije deo tog dogovora, a njena glavna trgovinska izaslanica, ministarka spoljnih poslova Kristija Frilend, u utorak je otputovala u Vašington u pokušaju da pregovara o ulasku Kanade u novu verziju NAFTA-e, i od tada su u toku američko-kanadski pregovori.
Nakon što je juče zvučala optimistički, Frilend je danas dala prilično pesimističku izjavu.
"Nastojimo da postignemo dobar dogovor, a ne bilo kakav, i pristaćemo samo na dogovor koji je po Kanadu dobar. A još nismo do toga došli", rekla je ona novinarima.
SAD i Kanada se spotiču o više teških pitanja, uključujući zahteve Amerkanaca za veći pristup kanadskom tržištu mlečnih proizvoda i insistiranje Kanade na održavanju postojeće procedure NAFTA-e za rešavanje sporova.