Ovaj model proizvodi se u svega dva ili tri primerka godišnje.
Šta čovek može reći Marku Zakerbergu nakon što je u videu kojim je objavio ukidanje "fact checkera" na Fejsbuku i Instagramu na ruci imao sat vredan 900.000 dolara, osim – svaka čast, majstore?
To je verovatno ono što mu se može reći iz perspektive ljubitelja satova, jer kao ekstremno bogat čovek, Zakerberg nije kupio neki previše upadljiv, predvidljiv sat, već pravi umetnički komad poput Greubel Forsey Hand Made 1. Međutim, iz perspektive običnog čoveka, a naročito onih na koje će njegova odluka negativno uticati, možda bi bilo bolje da prećuti.
Vratimo se sada na sat. Ako nikada niste čuli za brend Greubel Forsey, ne brinite, retko ko zna za ovu marku, čiji najjeftiniji sat košta oko 131.000 dolara, i to ako je polovan.
Najjeftiniji novi model je titanijumski GMT Balancier Convexe, koji se prodaje za oko 260.000 dolara, što je zapravo jedan od jeftinijih satova u njihovom katalogu. Ostali modeli se obično kreću u cenovnom rangu od 400.000 do 500.000 dolara.
Brend Greubel Forsey je zaslužio status jednog od najskupljih na svetu, jer je u prvih 20 godina postojanja proizveo samo 3000 satova, što je količina koju Patek Philippe proizvede za svega 20 dana, a Rolex svakih 17 sati. Greubel Forsey je postao sinonim za superelitni trijumvirat nezavisnih horologa, uz F.P. Journe i Richard Mille.
Mark Zakerberg je, međutim, izabrao najređi i najskuplji model iz njihovog kataloga. Hand Made 1 je gotovo potpuno (95%) ručno rađen i zahteva čak 6000 radnih sati, što znači da jedan majstor urar treba tri godine da ga napravi. Mehanizam ima 272 komponente, a kućište 36, pri čemu je gotovo sve izrađeno od nule. Zbog toga se ovaj model proizvodi u svega dva ili tri primerka godišnje.
Cena od 900.000 dolara za Hand Made 1 je više kao preporuka nego fiksna cena. U praksi, satovi se prodaju za veće iznose, a kako vreme prolazi, cena im raste. Ljubitelji satova će brzo shvatiti zbog čega je ovaj model toliko skup, kada pogledaju detalje i fotografije.
Pre svega, tu je tourbillon, regulacioni mehanizam koji poništava efekat gravitacije na preciznost sata, i koji je zaštitni znak ovog brenda. Zatim treba istaći majstorski ukrašen mehanizam sa “gratté main” uzorkom, kao i ručno izbrušene rubove ploča, kazaljke i vijke koji su plave boje ne zbog farbanja, već zbog paljenja u vatri.
Kućište je od 18-karatnog belog zlata, a na dnu svakog sata, umesto tradicionalnog "Swiss Made", piše "Hand Made". Završna obrada je besprekorna i maestralna.
Mark Zakerberg nije tipični oličitelj "modne žrtve", ali čini se da je počeo da ceni vrhunske satove. Nedavno je nastao viralni video u kojem Zakerberg sa divljenjem gleda sat mladoženje na venčanju Ananta Ambanija i Radikhe Merchant. Ambani je, inače, najmlađi sin najbogatijeg Azijca.
Pre deset meseci, Zakerberg je u videu izjavio: "Nikada nisam želeo da nabavim sat, ali satovi su kul", što pokazuje da je tada odlučio da počne sa kolekcionisanjem. S obzirom na njegovo bogatstvo, to nije bio problem, ali često se dešava da beskonačan budžet dovede do loših odluka.
Do sada je Zakerberg u svojoj kolekciji imao izuzetne satove: De Bethune DB25 Starry Varius (oko 95.000 dolara), F.P. Journe Chronomètre Souverain Havana (36.000 švajcarskih franaka), F.P. Journe Centigraphe Sport Aluminium (oko 50.000 franaka, cena raste s vremenom) i Jaeger-LeCoultre Master Ultra Thin Kingsman Knife Watch (oko 30.000 dolara).
CEO Mete očigledno ima dobrog savetnika ili se sam edukovao o satovima, jer sada poseduje i Patek Philippe Grand Complications 5236P, platinasti sat sa večnim kalendarom koji košta 141.000 dolara.
Brend Greubel Forsey osnovali su 1999. godine horolozi Robert Greubel i Stephen Forsey, koji su prethodno radili u studiju Renaud & Papi, jednog od najuglednijih proizvođača satnih mehanizama, koji je snabdevao brendove poput Audemars Piguet. 2001. godine, osnovali su Complitime, firmu specijalizovanu za proizvodnju satnih mehanizama sa komplikacijama, a zatim su počeli da prave satove pod sopstvenim brendom.
Autor: Dubravka Bošković