Retko kada osećate radost kada otvorite svoje poštansko sanduče. To bi se svakog trenutka moglo promeniti. Tri nemačka univerziteta šalju pisma, a unutra je novčanica od pet evra koju možete jednostavno zadržati.
Za studiju „Kvalitet života i životne sredine“ (LUM), 80.000 građana je nasumično odabrano za studiju od strane matične službe. Pisma su poslata početkom novembra i postepeno stižu na adrese stanara.
Novac služi kao podsticaj za više ljudi da učestvuju u anketi. Ako ne odgovorite na pitanja, i dalje možete zadržati novac.
Ukupno je poštom poslato 400.000 evra.
Novac se plaća unapred
Učešće je dobrovoljno, ali "veoma važno", smatraju istraživači. Rezultati bi trebalo da pomognu političarima da poboljšaju kvalitet života ljudi. Uključeni su univerziteti u Lajpcigu, Minhenu i Kajzerslauternu.
Projekat finansira Nemačka istraživačka fondacija (DFG), koja dobija sredstva od savezne vlade (69 odsto) i saveznih država (29 odsto). Poreski obveznici snose troškove.
Ali, zašto novac nije uplaćen kasnije?
- Pokazalo se da može biti skuplje slati više propratnih pisama uz naknadne nagrade [...] - kaže vođa projekta prof. dr. Andreas Diekman sa Univerziteta u Lajpcigu, za BILD. - U principu, ovim pristupom štedimo sredstva za istraživanje.
Udruženje poreskih obveznika (BdSt) oštro je kritikovalo sličnu akciju Instituta Robert Koh (RKI) ovog proleća. Za učešće u studiji poslate su i novčanice od pet evra.
Donacija od 835.000 evra u početku se smatrala "očiglednim rasipanjem novca poreskih obveznika", ali na kraju istraživanje nije završilo u crnoj knjizi.
Reiner Holznagel (48), predsednik BdSt-a, odgovorio je na upit BILD-a o trenutnom slučaju:
- Čak i ako postoje dobri motivi za takve kampanje novca, osećam se krajnje uznemireno kada se ogromne količine novca od poreza šalju poštom. Na kraju, postoje visoki troškovi za poreske obveznike.
Autor: Aleksandra Aras