Ozbiljan simptom australijskog gripa H3N2, jednog od sojeva sezonskog gripa A koji cirkuliše u Italiji, signal je da virus može da utiče ne samo na respiratorni trakt već i na mozak, što dovodi do pojave neuroloških simptoma: pored groznice, kašlja i bola u grlu, mogu izazvati i opasan encefalitis.
Prvi slučajevi gripa u Italiji zabeleženi su u Lombardiji, Pijemontu i Laciju. Ali i u Đenovi i ostatku Ligurije, gde je profesor Mateo Baseti skrenuo pažnju na rizik od neuroloških komplikacija izveštavajući o slučaju 76-godišnjeg muškarca koji je primljen u bolnicu San Martino u Đenovi, koji, kako je doktor rekao, "ne može čak ni svoju ženu ne prepozna".
Pacijent je, objasnio je Baseti, naveo da je među prvim simptomima "nije mogao da oseti hranu kada je jeo".
Koji su simptomi australijskog gripa?
Simptomi gripa, posebno australijskog, uglavnom se tiču respiratornog trakta, ali mogu uticati i na centralni nervni sistem: poznato je da je virus sezonskog gripa A podtip H3N2 (A/H3N2) najčešće povezan sa niz neuroloških manifestacija, od blagih simptoma, kao što su glavobolja i vrtoglavica, do teških stanja, kao što su encefalitis, Guillain-Barreov sindrom (GBS) i akutni diseminovani encefalomijelitis (ADEM).
Kod odraslih su prijavljeni slučajevi gripa A/H3N2 povezani sa encefalitisom, konvulzijama i meningoencefalitisom, dok su febrilne konvulzije prijavljene kod dece.
Najčešći simptomi sezonskog gripa uključuju: visoku temperaturu, kašalj, bol u mišićima i zglobovima, umor, bol u grlu, curenje iz nosa ili začepljen nos, glavobolja, jeza, kijanje, kratak dah...
Komplikacije gripa A/H3N2 mogu uključivati upalu pluća, bronhitis, infekcije sinusa, infekcije uha i, kao što je pomenuto, neurološke probleme , koji uzrokuju blage do teške simptome.
Autor: Aleksandra Aras