Ismail Hanije bio je deo Hamasa decenijama, a poslednjih godina vodio je političke operacije militantne grupe iz egzila, pojavljujući se kao jedan od najvidljivijih lidera grupe tokom rata sa Izraelom u Gazi.
Hamas i iranski državni mediji su u sredu objavili da je 62-godišnji Hanije ubijen u Teheranu. Hamas tvrdi da je Hanije ubijen u izraelskom “udaru” na njegov stan, dok je izraelska vojska odbila da to komentariše.
Još niko nije preuzeo odgovornost, ali se sumnja da iza ubistva stoji Izrael, koji je prethodno obećao da će ubiti vođe Hamasa zbog napada te grupe 7. oktobra, navodi AP.
Smrt Hanijea je značajan udarac za Hamas u vreme kad tenzije skaču širom Bliskog istoka oko razornog rata u Gazi, te otvara ozbiljno pitanje o budućnosti pregovora između Izraela i Hamasa.
Kako je ubijen Hanije?
Hanije je protekle noći bio sa šefovima drugih regionalnih oružanih grupa koje podržava Iran, na ceremoniji polaganja zakletve za novog predsednika zemlje.
On je u utorak stigao u Teheran da prisustvuje inauguraciji iranskog predsednika Masuda Pezeškijana koji je ranije ovog meseca pobedio na izborima. Nekoliko sati kasnije je ubijen, a u napadu je poginuo i njegov telohranitelj.
What a 24 hours…
— Visegrád 24 (@visegrad24) 31. јул 2024.
- Hamas top leader Ismail Haniyeh killed in Iran
- Hezbollah leader Fuad Shukr killed in Israeli airstrike in Beirut
- US airstrike kills Iranian proxy group PMU commanders in Iraq near Baghdad
- Venezuela in full uprising against Maduro pic.twitter.com/weBxgJgK45
Ubistvo je izvedeno navođenom raketom koja je gađala njegovu privatnu rezidenciju u Teheranu, tvrde izvori saudijskog “Al Hadata” a prenosi BBC. List navodi da je projektil pogodio zgradu oko 2.00 ujutro po lokalnom vremenu, što takođe kažu iranski državni mediji.
“Fars njuz”, povezan sa Iranskom revolucionarnom gardom, navodi i da je Hanije bio stacioniran u “specijalnoj rezidenciji za veterane na severu Teherana” i da je ubijen “projektilom iz vazduha”.
Libanska agencija Al Majadin navodi da je raketa koja je pogodila Hanijeovu rezidenciju u Teheranu ispaljena iz druge zemlje.
Šta je rekao Hamas?
Dopisnik BBC-a iz Gaze Rušdi Abulof kaže da je razgovarao u sredu ujutro sa Hamasovim zvaničnicima i da su oni bili “u stanju šoka”, s obzirom na različite prikaze onog što se tačno dogodilo.
Abulof je naveo da su mnogi smatrali Hanijea “pragmatičnijim liderom” Hamasa. Dodao je da je Hanije posetio Teheran 10-15 puta otkako je postao generalni vođa grupe pre oko šest godina i da on “mora da se osećao bezbedno kad je otišao tamo”.
Šta je rekao Izrael?
Još nije bilo direktne reakcije iz zemlje u vezi smrti Hanijea, piše BBC. Ranije je Izrael rekao da želi da eliminiše lidere Hamasa.
Danijel Hagari, portparol izraelskih odbrambenih snaga (IDF), rekao je da “nema izmena u politici unutrašnje odbrane”.
“U ovom trenutku, IDF vrši procenu situacije. Ako se odluči o bilo kojim promenama, odmah ćemo obavestiti javnost”, naveo je on na “X”.
Šta je rekao Iran?
Iranski predsednik Masud Pezeškijan rekao je da će naterati Izrael da "zažali" zbog "kukavičkog" ubistva Hanije i da će Iran "braniti svoj teritorijalni integritet, poštovati ponos i dostojanstvo".
Portparol Ministarstva spoljnih poslova Irana Naser Kanani izrazio je saučešće povodom smrti Hanijea, opisujući ga kao “ponosnog borca”. Kanani je, kako se navodi na sajtu Ministarstva, rekao da Hanijeova krv “nikad neće biti protraćena”.
On je dodao da Iran, koji inače podržava Hamas, istražuje slučaj, ali da će Hanijeova smrt “ojačati duboku i neraskidivu vezu” između Irana i Palestinaca.
Druga smrt vojnog lidera u razmaku od nekoliko sati
Do smrti Hanijea došlo je svega nekoliko sati nakon što je Izrael tvrdio da je ubio glavnog vojnog komandanta Hezbolaha, grupe smeštene u Libanu koju takođe podržava Iran.
Izrael je rekao da je ubio Fuada Šukra u vazdušnom udaru odmazde za raketni napad na Golansku visoravan u subotu. Hezbolah je porekao umešanost u taj masakr u kojem je ubijeno 12 osoba, uglavnom dece, a grupa još nije potvrdila smrt Šukra u napadu na Bejrut. Hezbolah je u saopštenju naveo da je ubijen “određeni broj građana” a da su drugi ranjeni, te da je udar uzrokovao “velika razaranja”. Potvrdili su da je Šukr bio u zgradi.
“Veliki džihadistički lider, brad Sajid Fuad Šukr (Hadž Mohsen) je tada bio u ovoj zgradi”, naveli su.
Ali, Hezbolah je dodao da su “polako ali postojano radili na podizanju ruševina” i da još čekaju da otkriju “sudbinu velikog komandanta”.
Reakcije iz sveta na smrt Hanijea
Američki ministar odbrane Lojd Ostin nije komentarisao Hanijeovu smrt. On je samo rekao da nije imao da pruži “nikakve dodatne informacije” po tom pitanju. Na pitanje kako bi Vašington mogao da podrži Izrael u slučaju širenja regionalnog sukoba, on je rekao da je cilj i dalje deeskalacija tenzija i “spuštanje temperature”.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova opisalo je Hanijeovu smrt kao “potpuno neprihvatljivo političko ubistvo”. Zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Mihail Bogdanov rekao je da će to “dovesti do daljih eskalacija tenzija”.
Tursko Ministarstvo spoljnih poslova osudilo je “sramotno ubistvo u Teheranu”, navodeći u saopštenju da “ovaj napad takođe cilja da proširi rat u Gazi na regionalnu dimenziju”, preneo je Rojters.
Palestinski predsednik Mahmud Abas nazvao je ubistvo Hanijea “kukavičkim činom i opasnim razvojem” situacije.
“Napad je morao da bude pažljivo isplaniran”
Malo je detalja poznato o napadu, ali on je morao da bude pažljivo isplaniran, piše dopisnica BBC-a iz Jerusalima Joland Nel.
Za sada je nejasno kakav će to efekat imati na tok rata u Gazi, ali Hanije je nadgledao razgovore o novom primirju i sporazumu o oslobađanju talaca.
Uprkos oštroj retorici, analitičari su ga generalno smatrali umerenim i pragmatičnim, u poređenju sa tvrdim liderima iz Gaze Mohamedom Deifom i Jahjom Sinvarom, za koje se veruje da su rukovodili šokantnim napadom na jug Izraela 7. oktobra.
Autor: Dubravka Bošković