Huti, poznati i kao pokret "Ansar Alah" (Božji pomoćnici) su militantna grupa koja kontroliše najveći deo Jemena, uključujući glavni grad Sanu i pojedine oblasti na zapadu i severu zemlje, u blizini granice sa Saudijskom Arabijom.
Huti su osnovani 1990-ih godina, međutim široj javnosti postali su poznati 2014. godine kada se militantna grupa pobunila protiv jemenske vlade, što je dovelo do njene ostavke, prenosi Al Džazira.
Saudijska Arabija je tada vojno intervenisala kako bi pokušala da obnovi prvobitnu vladu, nakon što su Huti zauzeli prestonicu, čime je počeo građanski rat u kojem su stradale stotine hiljada ljudi.
Grupa je provela godine, uz podršku Irana, boreći se protiv vojne koalicije predvođenu Saudijskom Arabijom, a zaraćene strane su pokušale da održe mirovne pregovore, ali bezuspešno.
Sedište zvanične Vlade Jemena nalazi se u Adenu i vodi je predsednik Rašad el Alimi koji je stupio na dužnost 2022. godine, nakon što mu je prognani predsednik Abd Rabu Mansur Hadi ustupio vlast.
Odnosi između jemenskih vlasti i Huta su veoma napeti, a građanski rat je gurnuo zemlju u "najgoru humanitarnu krizu na svetu", navele su Ujedinjene nacije u izveštaju objavljenom u martu prošle godine.
Procenjuje se da je humanitarna pomoć potrebna za skoro 22 miliona ljudi, odnosno dve trećine stanovnika Jemena.
Prema pisanju Njujork tajmsa, Huti su izgradili svoju ideologiju oko protivljenja Izraelu i Sjedinjenim Američkim Državama, a sebe video kao deo "osovine otpora" koju predvodi Iran, zajedno sa palestinskom militantnom grupom Hamas u Pojasu Gaze i libanskom militantnom grupom Hezbolah.
List dodaje da su Huti od nekada "loše organizovanih pobunjenika", pojačali svoj arsenal poslednjih godina, koji sada uključuje krstareće i balističke rakete i dronove dugog dometa.
Procenjuje se da Huti trenutno imaju oko 20.000 boraca, a zapadni analitičari napredak pripisuju podršci koju Hutima pruža Iran.
Međutim, Al Džazira ističe da šiitsku grupu ne treba posmatrati kao iranskog zastupnika jer Huti imaju "svoju bazu, svoje interese i svoje ambicije".
Kada je reč o sukobu Huta sa SAD i Velikom Britanijom, on se zahuktao nakon 7. oktobra kada je počeo rat između Izraela i palestinske militantne grupe Hamas.
Jemenski militanti su stali na stranu Hamasa i Palestinaca u Pojasu Gaze, nakon čega su počeli da gađaju brodove u Crvenom moru koji su navodno povezani sa Izraelom.
Crveno more je jedan od najgušće zbijenih brodskih kanala, pozicionirano južno od Sueckog kanala koji je najznačajniji plovni put koji povezuje Evropu sa Azijom i istočnom Afrikom.