AKTUELNO

Zbog velikog požara koji je jutros zahvatio deponiju Uborak i prouzrokovao gotovo potpunu materijalnu štetu na tom lokalitetu, Grad Mostar proglasio je vanredno stanje kako bi omogućio brzo i operativno delovanje nadležnih službi u saniranju posledica i organizaciji privremenog zbrinjavanja otpada.

Gradonačelnik Mostara Mario Kordić izjavio je nakon vanredne sednice gradskog i kantonalnog štaba Civilne zaštite da je požar izazvao ogromnu štetu na deponijskom polju, ali i zabrinutost građana zbog dima koji se nadvio nad gradom, javlja Avaz.

"Odmah nakon dojave na teren su izašle sve nadležne službe - vatrogasci, policija, hitna pomoć i druge službe. Zatekli smo ogroman požar koji je devastirao lokalitete Buđevci i Uborak. Izgorela je reciklažna hala sa kompletnim postrojenjima, oštećena je oprema na deponiji, a zahvaljujući naporima vatrogasaca spasena je upravna zgrada", rekao je Kordić.

Prema njegovim rečima, šteta je gotovo stoprocentna, a nastala situacija predstavlja veliki problem ne samo za Mostar već i za širi region.

Kordić je rekao da proglašenje vanrednog stanja omogućava Štabu civilne zaštite donošenje hitnih naredbi i sprovođenje mera potrebnih za prevazilaženje krize, posebno kada je reč o organizaciji odlaganja otpada nakon što je deponija Uborak pretrpela velika oštećenja.

Pozvao je građane da se odgovorno ponašaju prema otpadu i da do daljeg ne odlažu komunalni i čvrsti otpad na javne površine kako se ne bi dodatno opteretio komunalni sistem.

Istovremeno je privrednim subjektima naloženo da reciklažni otpad, poput ambalaže i stakla, odvoze u reciklažno dvorište na Bišće Polje, dok je komunalnim preduzećima naložena izrada plana reorganizacije sistema zbrinjavanja otpada.

"Trenutno smo u komunikaciji sa drugim deponijama kako bismo pronašli lokaciju za privremeno odlaganje otpada dok se stanje na Uborku ne sanira", rekao je Kordić.

Autor: Iva Besarabić