Zvaničnici grada Mostara upozorili su danas građane da zbog velikog požara i dima sa deponije Uborak ne izlaze napolje i ne koriste vodu iz otvorenih bunara i izvora u blizini deponije zbog gustog dima i prisustva štetnih supstanci u vazduhu.
Požar je prijavljen na deponiji Uborak danas u 9.15 sati i proširio se na glavno skladište, objekte i radne mašine, a svi radnici su evakuisani, prenosi portal Klix.
Na teren je izašlo sedam vatrogasnih vozila, 15 vatrogasaca, pripadnici policije i Oružanih snaga BiH i ekipe hitne pomoći, a kasnije je stigao i gradonačelnik Mostara Mario Kordić.
"Strogo se preporučuje izbegavanje bilo kakvih aktivnosti na otvorenom u širokom krugu oko deponije. Građani se pozivaju da zatvore sve prozore i vrata. Ovo je posebno važno u noćnim i jutarnjim satima kada atmosferske prilike spuštaju dim u najniže slojeve vazduha" navodi se u saopštenju.
Dodaje se da se zabranje korišćenje vode iz otvorenih bunara i izvora blizu deponije "do izričite potvrde o ispravnosti koju će izdati nadležne sanitarne i higijensko-epidemiološke službe".
"Sve nadležne gradske službe, komunalna preduzeća i interventne jedinice su na terenu u maksimalnom kapacitetu kako bi se požar lokalizovao u najkraćem roku", saopštili su zvaničnici.
Požar trenutno gase vatrogasci sa više vatrogasnih vozila, protivpožarni avion i pripadnici Oružanih snaga sa cisternama.
Takođe, iz vazduha deluje i er traktor koji će pomoći u gašenju požara velikih razmera.
Autor: Marija Radić