Marija Obradović, potpredsednica SNS-a i šef poslaničke grupe Aleksandar Martinović ocenili su da je Srpska napredna stranka unela život u svaki deo Srbije od Subotice do Vranja od kada je došla na vlast, pre šest godina.
Gostujući u Nacionalnom dnevniku televizije Pink, povodom 10 godina postojanja Srpske napredne stranke, Obradović je istakla da je SNS ponosna na svoje članove i napomenula da će se deseta godišnjica stranke sutra pored centralne proslave u Kraljevu, obeležiti i u drugim gradskim i opštinskim odborima.
- Želim svim članovima i simpatizerima naše stranke da čestitam na ozbiljnom i posvećenom radu u prethodnim godinama, a mislim da nas još mnogo toga čeka. Najveći ponos svih nas koji radimo u SNS i istovremeno vršimo vlast, su naši rezultati i vlade i predsednika Srbije - rekla je Obradović.
Martinović je ukazao da je, SNS došla na vlast samo četiri godine nakon osnivanja, u vreme kada je, kako je naveo, trebalo biti politički hrabar, mudar i odgovoran jer je Srbija bila praktično bez ikakve perspektive.
- Srbija je bila država očajnik, koja nije znala u kojem pravcu treba da ide. Imate podatak da je 2012. godine 55 odsto građana bilo uvereno da Srbija ne ide u dobrom pravcu. Nijedan parametar, ni politički, ni ekonomski, ni finansijski, ni međunarodni nije bio na strani Srbije Kada je SNS preuzela vlast to je bio veoma težak i mučan period sprske istorije. Morali smo pre svega da spasimo zemlju od bankrota, da stabilizujemo naše javne finansije i da oživimo praktično mrtvu sprsku ekonomiju koju tada praktično nismo ni imali - izjavio je Martinović.
Osvrćući se na decentralizaciju Martinović je podsetio da se o njoj mnogo pričalo u vreme vlasti Demokratske stranke i Borisa Tadića, ali da se, kako je naveo, suštinski ništa nije uradilo.
- Tek je SNS unela život u svaki deo Srbije od Subotice do Vranja. Imali smo opštine koje od Titovog perioda nije posetio nijedan državni funcioner, poput Lebana, Žitorađe, Vladičinog Hana... to su bile opštine na margini - kazao je Martinović.
Zadatak SNS je bio da vrati život Srbiji i popravi njen međunarodni imidž, jer kako je rekao, Srbiju u to vreme niko nije ozbiljno doživljavao, ni EU ni Rusija.
- O Kini ne treba ni da govorimo. Ja mislim da pre dolaska Aleksandra Vučića i SNS na vlast nijedna ozbiljna investicija niti ozbiljan razgovor sa Kinom nije vođen - istakao je Martinović i podsetio da je u leto 2012. godine malo ko verovao da će Srbija posle šest godina moći da se pohvali činjenicom da je postala lider u regionu.
ČESTITKE ZLATNIM ODBOJKAŠICAMA - Veliki uspeh za Srbiju
Aleksandar Martinović čestitao je veliki uspeh koji su postigle naše odbojkašice.- Postale su svetske prvakinje, mislim da je to zaista veoma lepa vest za sve građane Srbije, veliki uspeh srpskog sporta i mislim da je još jedan dokaz koliko smo narod koji je talentovan za sport. To je dokaz više koliko Srbija danas ulaže u srpski sport, nego što je to ranije bio slučaj - izjavio je Martinović.Marija Obradović pridružila se čestitkama rekavši da je to neverovatan uspeh i velika radost za sve građane Srbije. - Sportisti su nas navikli na to i shodno tome i svim rezultatima sportista u prethodnom periodu i država je odgovorila onome što je deo njene odgovornosti. Mnogo smo ozbiljniji u isplati svih onih obaveza prema sportistima, stipendijama u sportu i prema svemu - istakla je Obradović.
- Mi smo danas i politički i ekomonski i investicioni i infrastrukturni ali i sportski i kulturni lider u regionu. To su ogromni uspesi. Staiblizovali smo naše javne finansije, za poslednje četiri godine uspeli smo da otvorimo stotinu novih fabrika, da nezaposlenost smo spustimo sa 26 odsto na 11 odsto. Lider smo u regionu po direktnim stranim investicijama, a treći u Evropi po rastu bruto društvenog proizvoda - naveo je Martinović.
Istakao je i da Srbija danas ima jasnu i definisanu spoljnu politiku i o svakom političkom pitanju ima stav koji iznosi i ovde i u Briselu, Njujorki i Moskvi.
Srbija je, kako je rekao, opredeljena da bude vojno neutralna, da postane članica EU.
Martinović je napomenuo da su vršeni veliki pritisci na drzavu da uvede sankcije Rusiji.
- Mi to nismo uradili i imamo najbolje moguće odnose sa Kinom i Rusijom - naglasio je Martinović istovremeno ukazujući da je počeo proces povlačenja priznanja jednostrano proglašenog Kosova.
Srbija je, kako je istakao sada u diplomatskoj ofanzivi i počela je da beleži uspehe.
Martinović je istakao da malo ko od predsednika država i vlada može da priđe blizu predsedniku Srbije kada su u pitanji kontakti sa najvećim svetskim državnicima.
On je takođe istakao da je za dovođenje investitora bilo potrbno pre svega vratiti poverenje u državu, pravni sistem i da se neko bavi privlačenjem investicija.
- Najveću zaslugu za to ima Aleksandar Vučić, najpre kao potpredsednik vlade pa premijer i sada kao predsednik - zaključio je šef poslaničke grupe SNS.
Komentarišući smanjenje penzija, Marija Obradović je navela da bi to neko nazvao "političkim samoubistvom", ali da se nasuprot tome Vučić odlučio za to "kako bi iskreno rekao u kakvom je stanju država bila u tom trenutku i koliko smo bili zaduženi".
- Aleksandar Vučić i dok je bio premijer i sada kada je predsednik, iako se neki šale na tu temu, zaista 24 sata se najozbiljnije bavi vođenjem države kako bi se izvukli iz tog perioda - navela je Obradović.
Sada nakon svega, kako je podsetila Srbija ima preko 100 velikih stranih investicija.
- Za poslednje četiri, odsnosno šest godina koliko smo na vlasti, napravili smo velike pomake što se tiče zdravstva, kulture, škola, vojske i policije - istakla je Obradović.
Nekada veliki industrijski centar, sedište mašinske industrije vatrostalnih materijala, gde je u dva giganta radilo više od osam hiljada ljudi, ali u kome su uspešno poslovala i druga velika preduzeća, zbog neuspešnih privatizacija, većina radnika ostala je na ulici.Stopa nezaposlenosti svoj maksimum dostigla je 2008. godine, kada je bez posla bilo 14.000 Kraljevčana.Nakon dogovora predsednika Srbije i Turske, turska tekstilna kompanija “Taj grupa” je 29. januara kupila kraljevački auto transport u stečaju, za 260 miliona dinara. Na ratarskom imanju svoju četvrtu fabriku u Srbiji gradi nemačka kompanija “Leoni”.Za izgradnju i opremanje proizvodnog prostora biće uloženo 60 miliona evra.Proizvodnja će početi početkom naredne godine, a do 2021. godine “Leoni” će zapošljavati pet hiljada radnika.Nakon 30 godina, u Kraljevu se ponovo otvaraju fabrike, a kada budu poslovale punim kapacitetom, u njima će biti zaposleno 7.500 ljudi. U Kraljevu se trenutno gradi i Severna obilaznica, rekonstruišu se Atletski stadion i centar grada, a u izgradnju zatvorenog bazena biće uloženo 600 miliona dinara. Otvaranje aerodrome najavljeno je za prvu polovinu naredne godine, kao i gradnja auto-puta Preljina-Pojate.Upravo u Kraljevu Srpska napredna stranka obeležiće deset godina postojanja.
Više o pomenutim temama saznajte u videu koji sledi: