Odbrana generala Ratka Mladića je zbog sumnje u pristrasnost zatražila danas izuzeće sudije Liu Dakina (Liu Daqun) iz žalbnog veća Mehanizma u Hagu, koje će odlučivati o žalbi na presudu kojom je on osuđen na doživotni zatvor zbog zločina u BiH.
U dopisu upućenom Mehanizmu, Mladićevi branioci tvrde da postoji sumnja u pristrasnost sudije Dakina, zbog stavova koje je iskazao u svojim prethodnim odlukama, naročito u presudi u slučaju "Blagojević" koju je doneo kao član veća, a u kojoj se pominje Mladić.
Uz zahtev za izuzeće Dakina, podsećaju na Mladićevo fundamentalno pravo da o njegovoj žalbi odlučuje fer i nezavisni sudija.
Mladić je u pritvoru od hapšenja u Srbiji u maju 2011, nakon čega je prebačen u pritvorsku jedinicu u Hagu.
Protiv njega je u toku drugostepeni postupak po zalbama na prvostepenu presudu, kojom ga je Haški tribunal je neposredno pred zatvaranje, 22. novembra 2017. osudio na doživotni zatvor, proglasivši ga krivim za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje vojnika Unprofora za taoce, 1992-95.
Osuđen je sa obrazloženjem da je "značajno doprineo izvršenju genocida u Srebrenici i drugih ratnih zločina počinjenih na teritoriji Bosne i Hercegovine".
Sud je zaključio da je on svojim delovanjem značajno doprineo izvršenju genodica nad bosanskim muslimanima u Srebrenici, da je terorisao stanovnistvo Sarajeva, da je naređivao uzimanje talaca...
Inače u punom sastavu žalbenog veća, kojim predsedava sudija Teodor Meron, su sudije Karmel Adijus, Liu Dakun, Simor Panton i Priska Matimba NJambe.
Presuda Mladiću sadrži 2.541 stranu sa čak 18.211 fusnota što tu presudu čini najobimnijom u istoriji Tribunala.
Mladićevi branioci su ranije najavili da će se žaliti na svih 10 tačaka optužnice po kojima je Mladić osuđen, od ukupno 11, pošto je po jednoj tački oslobođen optužbi.