AKTUELNO

Saveta za monitoring, ljudska prava i borbu protiv korupcije Transparentnost sa zabrinutošću obaveštava javnost da je nekoliko nevladinih organizacija iz Srbije primilo najmanje 10 miliona dolara, gde postoji osnovana sumnja da je reč o ciljanom rušenju itegriteta Srbije i da oni nisu jedini i pozvali su državne organe da se počne sa kontrolom ovog i ovakvog finansiranja kao što je to slučaj u državama koje izdašno finansiraju rušilački kapacitet u Srbiji.

Mario Spasić, generalni sekretar Antikorupcijskog Saveta za medije je izjavio:

"Prema javno dostupnim informacijama vidi se da su iz SAD sledeće organizacije dobile 10 miliona dolara (106.2 miliona dinara) i to: Trag fondacija, CRTA, KOMS, BeFem, Fondacija Slavko Ćuruvija i Srpski filantropski forum, gde nije jasno sa kojim ciljem se ovoliki novac izdvaja od poreskih obveznika SAD. Takođe, RERI je dobijao donacije u vrednosti od skoro 414.000 evra (48.3 miliona dinara)", rekao je Spasić i dodao:

"Takođe, iz javnih podataka vidi se da je KRIK dobio iz inostranstva donaciju od 80.000 dolara (8.5 miliona dinara), gde je BIRN dobio 85.000 dolara (9 miliona dinara), novine VREME iz inostranstva su dobile 40.000 dolara (4.3 miliona dinara), Fondacija Slavko Ćuruvija ponovo je dobila 133.000 dolara (14.1 milion dinara). Prema javnim informacijama, BIRN je navodno dobio grant i od 300.000 evra, koji je direktno povezan sa britanskim obaveštajnim aktivnostima" - podvukao je Spasić.

Ujedno, Spasić je naveo i to da je se u izveštaju Ministarstva spoljnih poslova Kine otkriva da se pod paravanom američke Nacionalne zadužbine za demokratiju (NED) sprovodi subverzivni pristup američke politike u inostranstvu kako bi se podrivao sistem drugih država, mešanjem u unutrašnja pitanja, podsticanjem podela i konfrontacija, dezinformisanja javnog mnjenja i sprovođenja ideološke infiltracije pod izgovorom promovisanja demokratije. U tekstu Ministarstva spoljnih poslova Kine se analizira delovanje NED-a koji je organ koji deluje ispod stola, koji finansira mešanje SAD u unutarpolitička dešavanja van SAD, u izbore, u medije, NVO, pokrete. U analizi se navodi da se u Srbiji vrši uticaj kroz finansiranje medija, NVO, obrazovnih institucija pa se tako spominje i filijala CNN u Srbiji a to je N1, verovatno se misli i na Novu S koja je deo tog uredničkog paketa, spominje se Beogradski centar za bezbednosnu politiku i spominje se mešanje ove institucije (NED-a) kroz ove kanale prodora u prethodna 3 nedavna izborna procesa, zatim u proteste nakon tragedije u Ribnikaru. Cilj im je uglavnom mlada generacija koju bi usmerili protiv svojih matičnih država i cilj im je promena režima koji im nisu poslušni ili koji uopšte ne sprovode agendu SAD.

Autor: Dalibor Stankov