Prethodna decenija je za Novi Sad period sveopšteg napretka. Na čelu grada se tada nalazio njegov, po ocenama mnogih eksperata, najuspešniji i najbolji gradonačelnik od vremena Svetozara Miletića do danas-Miloš Vučević. Kada je sadašnji ministar odbrane bio na čelu Srpske Atine ona se ekonomski veoma razvila, postala vrlo poželjno mesto za život i dom od skoro pola miliona ljudi.
Od ovog ekonomskog i urbanog razvoja grada, međutim, postoji nešto možda još i značajnije što je obeležilo Vučevićevo upravljanje gradom, a to je identitetski preporod Novog Sada. Grad se vratio sebi i svojim korenima. Uspostavljena je neraskidiva i čvrsta veza sa Eparhijom bačkom, grad je dobio i svoju slavu, a kultura sećanja je naročito negovana. To se odnosi prvenstveno na obeležavanje zloglasne Racije, ali i oslobođenja 1918. godine, te na negovanje uspomene na velikane ovog grada, poput već pomenutog Svetozara Miletića. Osim većinskog naroda, identiteti drugih zajednica su takođe dobili priliku da cvetaju u poslednjih desetak godina, pa je tako Grad nepodeljeno pružao podršku svojim sugrađanima muslimanima, Jevrejima, kao i Slovacima, Bunjevcima, Hrvatima i drugima.
Pravoslavni hram rezultat inicijative Vučevića, Đurića i vladike Irineja
U kontekstu svega rečenog treba posmatrati i divnu vest da će na Limanu, kod Štranda biti uskoro podignut i pravoslavni hram posvećen Svetim mučenicima bačkim koji su postradali tokom Drugog svetskog rata, kako u Raciji tako i tokom drugih zločina koji su počinjeni u Novom Sadu i Bačkoj u ovo strašno doba. To će biti deo većeg memorijalnog centra koji će sve građane koji budu tu dolazili podsećati i opominjati na velike žrtve koje su Novi Sad i cela Bačka podneli u krvavim ratnim godinama. A podsetimo, mnoge nevine duše su upravo postradale na prostoru samog Štranda. Grad Novi Sad, vođen naslednikom Miloša Vučevića gradonačelnikom Milanom Đurićem, te Eparhija bačka na čelu sa Preosvećenim vladikom dr Irinejem Bulovićem predstavljaju korifeje koji su zajedno pokrenuli ovu veliku inicijativu. Podrške stižu od svih dobronamernih ljudi, a svakako je posebno obradovalo pismo podrške vrhovnog rabina Jevrejske zajednice Srbija Isaka Asiela.
Dogodine na liturgiji!
Na ovaj način će na Limanu ne samo zaiskriti iskra pravoslavne duhovnosti, već će ovo postati mesto dostojanstvenog obeležavanja jednog tragičnog perioda iz naše prošlosti, ali i prostor gde će se sabirati i narod u potrazi sa svojim spasenjem i identitetom, te duhovnom obnovom koja je ovom delu grada nasušno potrebna. Ostaje nam samo da na kraju podržimo mlade Limana i podelimo njihov slogan: Dogodine na liturgiji!
Autor: