Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta najoštrije osuđuje hapšenje bivšeg pripadnika oružanih snaga SFRJ Jovana Cvetića (1963) na osnovu poternice koju je Hrvatska raspisala zbog navodnih ratnih zločina počinjenih 1991. godine.
- Jovan Cvetić je uhapšen od strane grčke policije nakon što je prešao granicu iz Severne Makedonije na putu ga letovalištu u severnoj Grčkoj gde je krenuo sa suprugom i kćerkom. Hrvatska je optužila Jovana Cvetića i još niz srpskih boraca da su počinili navodni ratni zločin protiv civilnog stanovništva između avgusta i decembra 1991. godine u mestima Voćin i Hum na području Zapadne Slavonije. Važno je naglasiti da je Jovan Cvetić sa suprugom i kćerkom putovao na odmor u Grčku 2018. i 2019. godine, kao i ranijih godina, bez ikakvih problema jer je bio ubeđen u svoju nevinost. Jovan Cvetić je rodom iz sela Donji Meljani kod Slatine, a nakon proterivanja živi u Inđiji - rekao je Linta.
Linta poziva Ministrastvo pravde da uputi protest hrvatskom ministarstvu pravosuđa zbog hapšenja Jovana Cvetića i traži njegovo puštanje na slobodu.
- Srbija treba da zahteva od Hrvatske da prestane sa ponižavanjem i progonom bivših pripadnika oružanih snaga SFRJ i Vojske i policije Republike Srpske Krajine koji su se časno i hrabro borili za svoj narod i državu. Apsolutno je neprihvatljivo da se srpski borci hapse na osnovu lažnih dokaza i lažnih iskaza svedoka saradnika da su navodno počinili ratni zločin i da se protiv njih organizuju montirani sudski postupci. Cilj Hrvatske jeste da putem hapšenja i montiranih sudskih postupaka odvraća krajiške Srbe od borbe za svoja oteta imovinska i druga prava i da donošenjem lažnih presuda opravda bezočnu laž i izmišljotinu da su JNA i krajiški Srbi bili agresori i zločinačka strana, a Hrvati žrtve i oslobodioci - istakao je Linta.
Linta traži da Tužilaštvo za ratne zločine Srbije pokrene krivični postupak za masovni i planski zločin koji su pripadnici hrvatskih paravojnih i policijskih snaga počinili 13. decembra 1991. godine u mestu Voćin kada su ubili 27 srpskih civila, a narednih dana još 13 srpskih civila.
- Prema podacima Srpskog narodnog veća na područja Voćina i okolnih sela (Sekulinci, Gornji Meljani, Đuričići, Bokane, Hum, Krasković, Rijenci, Ćeralije i Macute), u periodu od 1991. do 1992. godine, ubijeno je 67 civila srpske nacionalnosti. Reč je uglavnom o starim i bolesnim licima koji su ostali u svojim kućama nakon ulaska hrvatskih paravojnih snaga u to područje. Prema izjavama preživelih u Voćinu su bili formirani i logori za Srbe. Mnoga lica se i danas vode kao nestala a u Hrvatskoj nema političke volje da se ekshumiraju posmrtni ostaci ubijenih Srba. Za ove stravične masakre nad srpskim civilima niko nije procesuiran od strane hrvatskog pravosuđa - zajljučuje Linta.