Odnosi Srbije i Slovenije su prisni i prijateljski, Slovenija je jedan od naših najvećih ekonomskih partnera i snažno nas podržava na evropskom putu, a njena iskustva u mnogim oblastima, a pre svega u lokalnoj upravi, su od izuzetnog značaja, poručila je večeras na Bledu premijerka Srbije Ana Brnabić.
Brnabić se, uoči Bledskog strateškog foruma, sastala sa potpredsednikom Vlade Slovenije i ministrom za javnu upravu Borisom Koprivnikarom, sa kojim je razgovarala o nizu pitanja pospešivanja saradnje dve zemlje, a posebno o tome kako da lokalna uprava postane modernija, naprednija i više na usluzi građanima.
- Razgovarali smo kako Srbija može da ide brže, pre svega u korist svojih građana, kako bi dobili efiasnije usluge i privredu - rekla je Brnabić podsetivši da je, na mestu ministra uprave i lokalne samouprave početkom ove godine u Ljubljani potpisala sporazum o saradnji u oblasti digitalizacije javne uprave.
Podsetila je da je po ugledu baš na Sloveniju Srbija organizovala Kancelariju za javnu upravu i digitalizaciju. Ukazala je da sa Slovenijom Srbija ima jako dobre i prisne političke i ekonomske odnose.
- Slovenija je jedna od naših najvaznijih trgovinskih partnera i investitora sa više od milijardu evra investicija, i preko 600 kompanija koje u Srbiji zapošljavaju 35.000 ljudi. Čast mi je da imam priliku da razgovaram sa predstavnicima slovenačke vlade o nastavku proširenja naše saradnje koja je u trgovinskom smislu od 2015.do 2016. skočila za 5 odsto i očekujem da će se taj trend nastaviti - kazala je Brnabić.
Dačić: Uputićemo protest zbog incidenta u Zagrebu
Ona je istakla da je veoma vazano pomenuti da je Slovenija iskreni zagovornik proširenja EU i evropskih integracija Srbije i da našoj zemlji pruža veliku podršku na tom putu.
Takođe je podsetila da je Srbija sa Slovenijom deo Berlinskog procesa, i da imaju u tome dva zajednička prioriteta - digitalizaciju i saradnju mladih.
- U mnogome se naši fokusi poklapaju - konstatovala je Brnabić.
Potpredsednik Vlade Slovenije rekao je da se raduje nastavku saradnje sa prmeijerokom Brnabić, koju je započeo još dok je bila ministarka, na već započetim projektima. "
- Ti projeki su namenjeni boljem delovanju celokupne vlade i javnog sektora - objasnio je on.
Koprivnikar je kazao da dve zemlje imaju prijateljske odnose i da Slovenija podržava Srbiju u njenim naporima da učini državnu administraciju modernijom, učinkovitijom, u skladu sa svetskim trendovima. On je istakao da se svet stalno menja i da vlade moraju hitro i odlučno reaguju u korist svojih građana.
Digitalizacija azvojni prioritet Srbije
Brnabić je večeras na Bledu da je digitalizacija jedan od osnovnih prioriteta Vlade i da u njoj vidi šansu za brži ekonomski rast Srbije i razvoj celog društva, koji će građanima omogućiti bollji kvalitet života. Brnabić je, uoči Bledskog strateškog foruma, razgovarala sa potpredsednikom Vlade Slovenije i ministrom javne uprave Borisom Koprivnikarom o planovima i aktivnostima Slovenije u oblasti digitalizacije i iskustvima te zemlje u uvođenju elektronske uprave i najboljim praksama koje bi Srbija mogla da primeni. Ona je Koprivnikaru ukazala na einjenicu da je Vlada i ona lieno, posveaena modernizaciji državne uprave i uvođenju elektronske uprave u Srbiji, kako bi građanima i privredi bile omoguaene efikasne i lako dostupne usluge koje pruža država. Podsetila je i da je Vlada osnovala Kancelariju za IT i eUpravu, koja se nalazi pri kabinetu Predsednika Vlade kako bi se uvođenje elektronske uprave u Srbiji u punom kapacitetu ubrzalo i građani brzo osetili sve prednosti korišaenja elektronskih usluga. - Samo od početka godine, više od sedam miliona dokumenata preneto je u elektronski oblik, što je ogroman pomak u odnosu na ranije, kada elektronska uprava nije bila prioritet i sve je išlo znatno sporije - izjavila je predsednica Vlade.Brnabić je naglasila da digitalizaciju vidi kao ?ansu da Srbija unapredi svoju konkurentnu poziciju i uhvati prikljueak sa razvijenim zemljama. Vlada intenzivno radi na reformi obrazovnog sistema, jer su digitalizacija i obrazovanje put da Srbija vaspita mlade generacije koje su spremne za izazove 21. veka. Od ove školske godine, Informatika je postala obavezan predmet u petom razredu osnovne škole, a na tehniekim fakultetama poveaane su kvote za upis studenata, što predstavlja početak reforme obrazovanja koja ima za cilj formiranje mladih ljudi koji kritieki razmišljaju i u izazovima vide šanse, umesto da odustaju na prvoj prepreci, ukazala je ona.