AKTUELNO

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić izjavio je za TV Pink su protiv Dragana Markovića Palme iznete teške optužbe i da je u taj slučaj od početka uključena politika, a da to pitanje treba prepustiti institucijama.

Kako kaže, protiv njegovog koalicionog partnera nije podneta krivičnu prijava nego da je, kako kaže, bila namera da se o tome govori u javnosti.

''Od prvog trenutka je bilo jasno da će se voditi politička kampanja i borba. Svedočenje Marinike Tepić u Jagodini pretvoreno je u politički hepening sa porukom da će se ta priča nastaviti, jer se neće reći imena, izneti dokazi, niti bilo šta konkretno'', rekao je Dačić.

On je dodao da na osnovima anonimnosti neće moći da se započne krivični proces protiv Markovića i da se optužbama protiv njega potvrdilo da se odavno izašlo iz fer-pleja u političkim odnosima.

''Ušli smo u to da se sve prljave stvari dozvoljavaju, a kada je Marković postavio pitanje i pokazao papir da je supruga Dragana Đilasa prijavila porodično nasilje, kažu da je to besprimerni napad'', rekao je Dačić.

Dodao je da su protiv Markovića iznete teške optužbe za koje neko mora da odgovara, ali da to ne sme da bude deo političke borbe.

Pozvao je Mariniku Tepić i sve druge da se to pitanje prepusti institucijama.

Dačić je najavio da će dijalog o izbornim uslovima sa političkim strankama u parlamentu biti nastavljen posle Vaskrsa i da su se svi učesnici saglasili da dijalog treba da bude završen šest meseci pre izbora.

Dačić je izrazio zadovoljstvo jučerašnjim skupom u parlamentu, kojem je prisustvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, i istakao da je taj sastanak veoma važan jer se, kako kaže, odazvao veliki broj političkih stranaka.

''Pokazana dobra volju da se razgovara o pitanjima koja opozicija smatra spornim ili da se učine određeni pomaci u stvaranju opšte klime međusobnog poverenja što bi doprinelo političkoj stabilnosti u zemlji'', rekao je Dačić.

Kako je naveo, njegovom pozivu odazvalo se 26 stranaka od kojih polovina čini parlamentarnu većinu, a među kojima je SPAS Aleksandra Ssapića, koji je, kako kaže, odbio da učestvuje u dijalogu sa predstavnicima EP.

Foto: TV Pink Printscreen

On je kazao da od opozicionih stranaka jedino nisu učestvovale koalicije oko Dragana Đilasa i Vuka Jeremića, koje nisu poslale platforme parlamentu, kao i koalicija Borisa Tadića koja je, dodao je, poslala parlamentu svoju platformu, ali je izrazila želju da učestvuje u dijalogu uz posredovanje EP.

''Moram da poštujem pravilima koja su ustanovljena, a to je da se ni o čemu ne govori dok se ne postigne konačni dogovor i zamolio sam sve učesnike da poštuju taj princip da ne bismo došli u situaciju da dođe do međusobnog nepoverenja'', rekao je Dačić.

On je kazao da su takvi skupovi veoma pozitivni i da su predstavnici stranaka izrazili želju da postanu redovni i da se dva puta godišnje organizuju sastanci u Skupštini sa svim strankama i vodi dijalog o raznim temama kao doprinos bol;jem međusobnom razumevanju.

''Svi učesnici su bili saglasni da bi dijalog trebalo da se završi u kratkom periodu, najmanje šest meseci pre izbora i da je dogovoreno da sledeći sastanak bude održan nakon Vaskrsa i da se razgovara o konkretnim temama kao što su birački spiskovi, legislativa, mediji... '', rekao je Dačić.

Najavio je da će 7.maja imati online sastanak sa predstavnicima EP i da će se tada videti kako će se taj dijalog dalje nastaviti.

''Pre juna neće biti plenarnog sastanka, a oni pre septembra neće doći u Srbiju. Ako čekamo toliko dugo, nećemo postići rezultate, a znamo šta su teme i možemo da razgovaramo i bez prisustva EP", kazao je Dačić.

Dodao je da je veliki broj stranaka negativno ocenio prisustvo stranaca u međustaranačkom dijalogu.

#Ivica Dačić