AKTUELNO

Portal Pink.rs 23.12.2019. objavio je tekst sa naslovom PROCURIO TAJNI DOKUMENT ŠVAJCARSKE SLUŽBE: "Markale" izrežirali Bošnjaci! Stojaković: Sve ovo je deo propagandne mašinerije (VIDEO), koji je, posle analize, portal Raskrinkavanje.ba ocenio kao LAŽNA VEST.

Švajcarska obaveštajna federalna služba ogradila se o pisanju Novosti koje se u članku o propagandi tokom rata u Jugoslaviji pozivaju na navodne izveštaje ove službe.

U pomenutom tekstu se ističe da se u jednom od dokumenata navodi da su SAD u ratu u bivšoj Jugoslaviji koristile iste one paravojne snage uz pomoć kojih su prethodno ratovale protiv Sovjetskog Saveza u Avganistanu. FIS međutim navodi da takav njihov dokument ne postoji.

"Demantujemo da je sadržaj ovih tekstova baziran na bilo kom obaveštajnom izveštaju i distanciramo se od njega“, navode iz švajcarske obaveštajne službe. Takođe navode i da im je sajt koji se navodi kao izvor Swiss Propaganda Research „poznat po sumnjivom izveštavanju“.

Kako stoji u tekstu, snage korišćene u ratu u bivšoj Jugoslaviji će kasnije poneti ime islamističke terorističke mreže Al Kaide, a na istim temeljima su se kasnije razvile i ostale terorističke organizacije militantnih muslimana, kao što je Islamska država, navodi se.

Dodaje se da su politička i medijska propaganda, koji su služili kao okvir za rasparčavanje bivše Jugoslavije, u međuvremenu dobro istraženi.

Ono što situaciju razlikuje od, recimo, rata u Iraku, jeste činjenica da brojni mediji i komentatori do danas nastoje da odbrane tadašnje zvanične verzije o okolnostima pod kojima se odvijao rat u bivšoj Jugoslaviji.

U navodnim dokumentima se, između ostalog, podseća i na slučaj masakra na sarajevskoj pijaci "Markale", za koji su prvobitno bile optužene snage bosanskih Srba, dok su kasnije u tom, kao i u nekim narednim slučajevima, oficiri misije UN u Bosni zaključili da su zločin najverovatnije sprovele bosanske vojne snage prema sopstvenom stanovništvu.

Dalje se ukazuje na to da se u ratnoj strategiji ovaj zahvat naziva "napadom pod lažnom zastavom".

Takođe se navodi spisak propagandnih primera, kojima su mediji stvarali okvir za rat u Jugoslaviji i kojima su duboko uticali na javno mnjenje o suštini i karakteru tog sukoba.

Pod takvim primerima pominju se "srpski logor smrti Trnopolje", "Markale", kao i Srebrenica, za koju se navodi da je "najtužniji vrhunac rata u Bosni".

Ovim putem izvinjavamo se svim našim čitaocima na grešci, i unosimo ispravak vesti na datum 21. maj 2024. godine.