Pozvao sam ambasadore zapadnih zemalja da pričamo o Kosovu, niko se nije odazvao na moj poziv, rekao je Drecun u Novom jutru.
Kancelarija Evropske unije u Prištini navela je, povodom nedavnih izjava predsednika privremenih prištinskih institucija Hašima Tačija da neće dozvoliti formiranje Zajednice srpskih opština, da su jasne obaveze Beograda i Prištine koje proističu iz briselskog dijaloga.
Iz Kancelarije su apelovali na Beograd i Prištinu da postignu sporazum o normalizaciji odnosa.
Međutim, predsednik skupštinskog odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun rekao je da se pokazalo da Albanci ulažu dosta u jaku, svetsku kampanju čiji je cilj prestaviti Srbiju u negativnom kontekstu.
- Albanci ulažu mnogo para, kreću u jaku kampanju i traže da svuda gde mogu, da im se organizuju predstvljanja, u svim parlamentima i javnim skupovima u svetu. Planirmo i mi kapanju, imaćemo tim koji će se baviti time, da svuda u svetu pokažemo dokaz i dokumentaciju o zločinima OVK. To je važno da se predstavi svetu. Niko neće ostati nem, postoji izveštaj o organizovanom kriminalu na KiM. Pogledajte biografije Ramuša Haradinaja i Hašima Tačija, biće sve jasnije – rekao je Drecun.
On kaže da Srbija mora da se suprostavi lošoj propaganda koju Albanci plasiraju, i da je neka vrsta kontraofanzive jedini način za to.
- Razgovarao sam sa producentom sa BBC i hteo sam da se uradi dokumentarac o slučaju Račak. Rečeno nam je da još nije vreme za srpsku istinu. Mi sada moramo da napravimo dobar tim koji će razbijati lažne priče. Albanaci intezivno kreću u tu kampanju. Istina je na našoj strani, činjenice su na na našoj strani – naglasio je Drecun.
Sa druge stane, ugledni francuski list „Figaro“ objavio je u svom članku tekst o humanitarcu Arnou Gujonu, kojeg je nedavno na prelazu Merdare privela kosovska policija, a pritom mu je uručena zabrana ulaska na Kosovo i Metohiju.
Gujon kaže da je članak od deset strana u Figaro-u veliki korak.
- Zahvaljujući nekoliko novinara, i svima koji pomažu naš rad na Kosovu. Mi moramo da se obratimo francuskoj javnosti. Danas kada ukucate da vidite šta se dešavalo na Balkanu, vidite samo jedan sajt koji je prisrastran. Govori jako loše o Srbima, finansira se od strane raznih zapadnih vlada. Taj sajt ima budžet od 130.000 evra godišnje. Zbog toga moramo da pariramo tim ljudima – objasnio je Gujon.
Drecun je dodao da je sazvao sastanak sa pet zapadnih ambasadora, ali kako je rekao, oni se nisu odazvali na taj poziv.
- Na sto sam stavio dokumentaciju međunarodnih zvaničnika sa Kosova. Suočavanje istine je bilo teško za francuskog ambasadora ili bilo koga iz Francukse. Put do istine je težak, ali bez toga nema nikakvog pomirenja između Srba i Albananaca. Uveren sam da mi ne smemo da dozvolimo da u 21. veku budemo neki arhi-neprijatelji. Moramo da gradimo put pomirenja. Jedan od načina je da se isitna sazna o zločinima – naglasio je Drecun.
On je takođe istako da je posao Srbije da sa pozicije manjina srede i u Srbiji, a tu, kaže Drecun, podrazumeva i albansku manjinu.
Zabrana za ulazak na KiM Gujonu i dalje traje, i kako ističe, to pravi problem u njegovom umanitarnom radu.
- Meni i dalje brane da uđem na Kosovo. Ne mogu da pratim razvoj naših projekata, ne mogu da radim na novim projektima. Ono što je najvažnije je da pomoć nastavimo da pružamo, ljudi računaju na nas i našu moralnu podršku. Otkako je objavljen taj članak u Figarou, dobijamo na stotinu mejlova i poziva – objašnjava Gujon, koji kaže da je moguće da se fransuka javnost bolje upozna sa stanjem na Balkanu.
- Tamo je predstavljena lažna sllika. Mi moramo francuskoj javnosti staviti do znanja da postoje enklave na KiM, da ima puno kršenja ljudskih prava i zato želimo da se njima obratimo i pošaljemo poruku o hrabrim Srbima koji su ostali na ogništu - naglasio je Gujon.
- Borba za istinu je sada teža od onih koja se vodila 90. Ali na svu sreću imamo ljude koji su spremni da se bore – naglasi je Drecun.