AKTUELNO

Ministar je ukazao da Interpol mora da poštuje Rezoluciju 1244 Saveta bezbednosti UN, ali i Rezoluciju Interpola u kojoj jasno piše da država koja nije međunarodno priznata od UN ne može da bude članica Interpola.

Govoreći o najnovijim potezima Prištine, ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović kaže da se ništa novo nije desilo, niti se išta promenilo što bi opravdalo postupak prištinskih vlasti da ponovo pošalju zahtev za članstvo Kosova u Interpol. Ministar kaže da je jedina promena to što je u međuvremenu još nekoliko zemalja povuklo priznanje jedostrano proglašene nezavisnosti Kosova, i što bi na novim glasanjima za članstvo u Interpol, Priština doživela još veći poraz.

- Tokom cele godine i prethodnih godina, a to ćemo nastaviti i ove godine, mi razgovaramo sa svim ministrima unutrašnjih poslova, ambasadama i državama, i postavljamo pitanje šta se promenilo od konferencije u Dubaiju, koje su to nove činjenice da bi Priština ponovo aplicirala - rekao je Stefanović.

Ukazao je da Interpol mora da poštuje Rezoluciju 1244 Saveta bezbednosti UN, ali i Rezoluciju Interpola u kojoj jasno piše da država koja nije međunarodno priznata od UN ne može da bude članica Interpola.

- Ne može Interpol da se politički deli, to je nešto što Interpol mora da izbegne kako bi bila ozbiljna policijska organizacija. Ne možete tako jednim potezom, kao što je glasanje, da od policijske pravite političku organizaciju Interpol - podvukao je Stefanović.

Dodao je da je Srbija bila izložena stotinama pritisaka i pitanjima iz pravne službe Interpola posle poslednjeg glasanja, a jedno od njihovih pitanja, naveo je, bilo je kako su se rezultati glasanja pojavili u srpskim medijima.

- A onda smo mi pokazali da su se i u prištinskim medijima istog dana pojavilo kako je ko glasao. Ostaje da vidimo hoće li sada pravna služba Interpola nešto da kaže, a ne samo da udare Srbiju - rekao je Stefanović za “Novo jutro”.

Foto: TvPink Printscreen

Podsetio je da je još jedan od pritisaka koje je Srbija tada doživela bila i pauza između dva glasanja, na šta je lično upozorio predsedavajućeg da će u pauzi biti izvršen pritisak na predstavnike pojedinih zemalja da u drugom krugu ne glasaju.

- Postavlja se pitanje zašto je u interesu bilo kome ko vodi neku instituciju da mu manji broj država glasa, a već ima veliki broj glasanja u prvom krugu. Međutim, tokom oba glasanja, naročito u drugom, Priština je doživela veliki poraz - istakao je Stefanović.

Kako kaže, usvajanje platforme Prištine je najvažniji ispit na kojem je EU u potpunosti pala.

- Očigledno je da EU nema kapacitet da vodi i da budu fer i pošteni u dijalogu - rekao je Stefanović. On je naveo da je usvajanje platforme u Prištini nastavak borbe kosovskih Albanaca da dijaloga ne bude i potvrda da ne žele da razgovaraju, ali i da platforma ne može da se posmatra kao ozbiljan dokument.

- Ne treba prištinske vlasti da posmatarmo kao značajan faktor. Verujem da, u jednom delu, oni nemaju kapacitet da vide šta je važno za budućnost. Oni ovakve odluke ne mogu da donesu sami - rekao je Stefanović.

Govoreći o EU, istakao je da je najopasnija stvar kada za nešto date reč i budete garanti, a onda se te reči ne držite, pa ljudi posle određenog vremena prestanu da veruju da ćete nešto učiniti.

Kako je rekao, ne može se previše računati na one koji vode privremene institutcije u Prištini, ali EU je dala garancije da je Briselski sporazum važan i da će se poštovati.

Podsetio je, međutim, da Albanci "ni za živu glavu" neće da formiraju Zajednicu srpskih opština.

- Postavlja se pitanje - šta ste vi iz EU preduzeli konkretno? Ne izjave, ne floskule o dve strane. Šat je konkretno urađeno? - upitao je Stefanović.

Očekivali smo zrelu ulogu EU, nekoga ko shvata koliko je stabilnost u ovom delu sveta važna, a koliko je krhka i ranjena. Ne možete da preuzemte odgovornost za nesto, a da onda ne želite time da se bavite - konstatovao je Stefanović. On je dodao da Uniju interesuju samo izbori za EP, koji slede u maju i da se za njih spremaju, dok, nažalost, kada se dešavaju važne stvari, poput prištinske platforme, nema konkretne akcije, ni osude.

- Ne reagujete na to što Priština neće dijalog, uvodi takse, donosi platormu. "Baš odlična pozicija za dijalog", dodao je Stefanović ironično.

Upitan za sve učestalije pokušaje otimanja srpske imovine na KiM, i slučaj Trepče kao poslednji u nizu, Stefanović ponavlja da se to dešava kada nekoga ohrabrite nečinjenjem.

Komentarišući to što je druga rečenica platforme pozivanje na odluku Međunarodnog suda pravde iz 2010. godine, Stefanović je rekao da je to jedina ozbiljna pravna kvalifikacija koju Albanci godinama koriste.

Nije se Tači slučajno zahvalio Jeremiću. To je jedina pravna norma na koju se pozivaju, izazvana pitanjem Srbije, u vreme Tadića, Jeremića.. - rekao je ministar. Dodao je da je tadašnja politika Srbije bila “štetočniska”, jer se sada kosovski Albanci pozivaju na naše delovanje iz 2009. i 2010. godine.

Stefanović je naveo i da su, u vreme Borka Stefanovića i Vuka Jeremića, 2011. godine postavljeni prelazi i carine između Srbije i Kosova i Metohije.

- Šta smo dobili kada su uspostavili granicu? A, oni su postavili granicu, postavili pitanje MSP, odlučili da se ne pregovara u UN nego u EU - rekao je ministar. Stefanović je naveo i da bi voleo da čuje od svakoga ko kaže da obe strane treba da se uzdrže provokacija, šta je to Srbija uradila.

Foto: TV Pink Printscreen

- Šta je to što Srbija nije uradila od onoga što je potpisala? Toga apsolutno nema i to ne može niko da tvrdi - podvukao je on.

Govoreći o ulozi SAD, Stefanović je rekao da su Amerikanci imali u jednom trenutku i jednu konstruktivnu ulgou u pritiscima na Prištinu da ukine takse, ali da je lično bio oprezan, jer su, kaže, reči jedno, a akcija drugo.

- Niko nema iluziju da, ako Evropa i Amerika hoće da utičnu na Pritištinu, da bi ona morala da popusti. Pošto oni očigendo neće, postavlja se pitanje možemo li da računamo da će oni biti korektni, makar delimično, fingirano korektni, da se pokaže da pritisak ne može da se vrši samo na Srbiju - rekao je Stefanović.

Komentarišući navode pojedinih medija da “američki obaveštajci upozoravaju da Srbija ne blefira i da će vojska zauzeti sever Kosova”, Stefanović kaže da je zadatak Srbije da u svakom trenutku očuva mir i stabilnost i itiče da je politika vlade i predsedika - politika otvaranja fabrika, zapošljavnaja, poboljšanja živnotnog standarda.

Srbija je garant svim Srbima u regionu, upravo jer je ekonomski jača, jača su njena vojska i policija, dodao je Stefanović.

- Uz stalne nestabilnosti u određenim državama oko nas, ali i u našoj državi u vezi sa KiM, prisiljeni smo da budemo oprezniji i da očuvamo mi. Postoje neki koji nisu na istom zadatku, a naš zadatak je da budemo pametni i odgovornom politikom, kakvu vode vlada i predsednik, garantujemo da će Srbi biti bezbedni i da od toga ne odustanemo - zaključio je Stefanović.

Društvo mora da zna da je nasilje zlo

Izmenama i dopunama Krivičnog zakonika koje je nedavno Ministarstvo unutrašnjih poslova poslalo Ministarstvu pravde, želimo da pokažemo nasilnicima da nasilje u Srbiji neće biti dozvoljeno i da će biti najstrože kažnjeno, izjavio je Stefanović.

On je rekao da je jedna od novina Krivičnog zakonika inicijativa "tri udarca", koja podrazumeva da se povratnici za krivična dela sa elementom nasilja, krivična dela iz oblasti droga i nelegalnog oružja, kao i silovanja i obljube oštrije sankcionišu.

- Moramo da pokažemo nasilnicima da ovde nasilje ne može da bude dozvoljeno - istakao je Stefanović.

Ukazao je da je zahvaljujući novim merama i pojačanim radom policije smanjen kriminal u Srbiji u svakoj formi, od najtežih krivičnih dela do nasilja, ali da izmenama i dopunama Krivičnog zakonika država želi drugačije odmeravanje krivčnih sankcija pred sudovima.

- Hoćemo da predložimo toj instituciji oštrije sankcionisanje povratnika, da za nasilnike koji se vraćaju kazna bude sve veća, a da treći put kada to učine bude maksimalna - rekao je Stefanović.

Podsetio je da su mere donete Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici, kao što su udaljavanje nasilnika od kuće ili zabrana prilaska žrtvi, dale rezultate.

S druge strane, dodao je Stefanović, građani ne mogu da očekuju da samo policija rešava probleme nasilja u društvu, već da se nasilje mora sprečavati i kroz edukaciju u društvu.

- Društvo mora da bude edukovano da je nasilje zlo - podvukao je Stefanović.

Ceo razgovor sa ministrom MUP pogledajte u nastavku:

#Nebojša Stefanović

#Novo jutro

'