AKTUELNO

Velika Britanija je na nedavnom sastanku predstavnika zemalja Kvinte (Francuska, Nemačka, Italija, SAD i Velika Britanija) sprečila usvajanje oštrog zaključka o ukidanju taksa Prištine na robu iz centralne Srbije.

Iako su se protiv ovih nameta u protekla tri meseca sa manje ili više odlučnosti izjasnili mnogi zvaničnici članica Evropske unije, pa i iz SAD, London je po ko zna koji put zauzeo stav suprotan interesima Beograda.

Kako "Novosti" nezvanično saznaju, Amerikanci, Francuzi i Italijani bili su za formulaciju koja bi plastično stavila do znanja vlastima u Prištini kakve ih posledice očekuju ako u narednim danima ne ukinu tarife na robu iz centralne Srbije. Protiv toga je izričito bio britanski predstavnik, koji je tražio ublažavanje stava, tako da nije postignut konsenzus?!

Ne otkrivajući o kojoj je zemlji reč, predsednik Aleksandar Vučić u utorak je rekao da postoji prikrivena podrška taksama na KiM od strane jedne evropske države, ali i pojedinih krugova u SAD iz stare administracije:

- To nije slučaj sa sadašnjom američkom administracijom koja je apsolutno protiv taksa. I pismo koje je potpisao Palmer i ono što pričaju Tramp i Bolton jasno govori da su oni protiv taksa.

Da je Velika Britanija ta koja daje podršku taksama rekao je šef diplomatije Ivica Dačić, navodeći da su upravo Ostrvljani ti koji su stopirali zaključak o ukidanju taksa na sastanku Kvinte. On je dodao i da postoje zemlje koje podržavaju dijalog Beograda i Prištine, kao Francuska i Austrija, i one koje žele da se cela stvar što pre završi - Velika Britanija i Nemačka.

Najnoviji potez Londona ne čudi istoričara i profesora Aleksandra Rastovića, koji kaže, za "Novosti", da je to samo nastavak stare britanske politike prema Balkanu koja je, sa manjim prekidima, trajala kroz ceo 19. i 20. vek, a nažalost i sada u 21. stoleću:

- Velika Britanija je bila i inicijator zloglasne rezolucije u Savetu bezbednosti UN sa namerom da se ceo srpski narod predstavi kao genocidan, a na poslednjoj sednici o KiM u SB videli smo kako nastupa njihova ambasadorka. Pokojni akademik Milorad Ekmečić je tu politiku antisrpstva prema Balkanu nazivao rukavcem rusofobične politike. Britanija, inače, ne želi jake i samostalne države u našem regionu i smatra da su Srbi oruđe u ruskim rukama. I sve dok bude držala ovakav kurs i bude davala podršku nerazumnoj kosovskoj politici, ne treba očekivati napredak u dijalogu.

Britanija je, podsetimo, prošlog avgusta stopirala redovnu sednicu SB UN posvećenu našoj južnoj pokrajini i uputila protest Surinamu, državi koja je prva povukla priznavanje Kosova, a na drugoj strani - od Beograda je očekivala da se pridruži njihovom apelu zemljama širom sveta da u znak solidarnosti zbog pokušaja ubistva bivšeg špijuna Sergeja Skripalja i njegove ćerke Julije, učine isto što i oni, odnosno, da proteraju ruske diplomate. Takođe je tražila podršku Srbije za svog kandidata kada su se u Međunarodnom sudu pravde u Hagu birale sudije u novom mandatu.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur.

Predlog Beograda u pregovorima sa Prištinom je ideja o razgraničenju. To je naša zvanična ponuda - izjavio je u utorak ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, uz napomenu da eventualna linija razgraničenja još nije napisana niti utvrđena. On je rekao da je predsednik Aleksandar Vučić u načelu dao ideju o razgraničenju, da je to princip i jedini realan način za kompromis, ali da se to nije razradilo u dijalogu. Vučić je u utorak podsetio da je o razgraničenju govorio ranije: - Sad ste me spopali s tim što sam rekao pre godinu dana u Šidu.

#Kosovo

#Velika Britanija

'