Sigurno i vi znate ljude koji ne mogu da zamisle obrok bez mesa. Iako svako ima različite prehrambene potrebe, ali ako primećujete neke promene na svom telu, možda je vreme da smanjite unos mesa.
Meso je evidentno važan izvor proteina, prekomerno konzumiranje može dovesti do nekoliko zdravstvenih problema.
Evo šta bi moglo da se desi ako jedete previše mesa.
Umor i manjak energije
Iako proteini obezbeđuju dugotrajnu energiju, previše mesa u ishrani može imati suprotan efekat. Proteini se sporije vare od ugljenih hidrata, što znači da telo ne dobija brz izvor energije poput glukoze, koja je neophodna za vaš mozak i mišiće. To može dovesti do umora i osećaja "magle u mozgu", objašnjava Karolin Paserelo, dijetetičarka i portparolka Američke akademije za ishranu i dijetetiku.
Pogoršanje izgleda kože i kose
Ako previše konzumirate meso, mogli biste zanemariti druge važne namirnice. Vitamin C, ključan za stvaranje kolagena – proteina koji održava kožu, kosu i nokte – retko se nalazi u mesu. Nedostatak ovog vitamina može dovesti do suve kože i neuobičajenog rasta dlaka na telu, napominje dijetetičarka Džena Bradok. Uvrstite tamno lisnato povrće, poput kelja, u svoju ishranu kako biste nadoknadili ovaj manjak.
Češće prehlade i oslabljen imunitet
Ako se često prehlađujete, vaša ishrana može biti razlog. Meso ne sadrži vitamin C, ključan za jačanje imuniteta. Ako pratite mesnu dijetu, poput keto dijete, možda zanemarujete voće koje je bogat izvor ovog vitamina. Povrće poput brokolija i paprike može pomoći da nadoknadite ovaj manjak.
Zatvor
Meso skoro da ne sadrži vlakna, a bez vlakana može doći do zatvora i problema sa varenjem. Dodajte celovite žitarice, voće i povrće u ishranu kako biste održali redovnu probavu, savetuje Bradok.
Rizik za srce
Crveno i prerađeno meso bogato je zasićenim mastima, koje povećavaju "loš" LDL holesterol i samim tim povećavaju rizik od srčanih bolesti. Američka fondacija za srce preporučuje da zasićene masti čine samo 5 do 6 procenata dnevnog unosa kalorija.
Upale u telu
Zasićene masti iz mesa mogu izazvati upale u organizmu, dok voće i povrće sadrže antioksidanse koji se bore protiv upala. Bradok preporučuje da svaki dan dodate bar jedno voće ili povrće više u ishranu kako biste obezbedili dovoljno antioksidanasa.
Rizik od bubrežnog kamenca
Previše proteina može opteretiti bubrege, posebno zbog spojeva zvanih purini, koji se razgrađuju u mokraćnu kiselinu. Prekomerna količina mokraćne kiseline može povećati rizik od bubrežnog kamenca. Ako imate porodičnu istoriju problema sa bubrezima, pazite na unos mesa.
Povećanje telesne težine
Iako su proteini ključni za izgradnju mišića, prekomerni unos proteina može se pretvoriti u masnoće. "Ako unosite više proteina nego što vam je potrebno, telo ih neće skladištiti kao proteine, već kao masnoće", napominje Bradok.
Povećan rizik od raka
Studije pokazuju da prekomerna konzumacija crvenog mesa povećava rizik od raka debelog creva. Američki institut za istraživanje raka preporučuje da nedeljno ne unosite više od oko 500 grama crvenog mesa.
Dehidracija
Previše proteina može dovesti do dehidracije, jer bubrezi trebaju više vode kako bi eliminisali toksične otpadne proizvode. Pijte dovoljno vode kako biste nadoknadili ovaj gubitak.
Uticaj na životnu sredinu
Čak i ako vas vaše zdravlje ne brine, postoji još jedan razlog da smanjite unos mesa – zaštita životne sredine. Smanjenjem potrošnje mesa možete doprineti smanjenju emisije gasova staklene bašte i podržati održiviji način ishrane, piše Index.hr.
Autor: Jovana Nerić