Da bi slavski kolač lepo narastao, bio iznutra mekan, a spolja sa finom koricom koja ne puca, pripremite ga po već isprobanom receptu.
Sastojci:
20 g svežeg kvasca
1 kg mekog brašna tip 400
400 ml vode
100 ml mleka
kašičica šećera
kašičica soli
100 g putera
kesica praška za pecivo
2 jajeta
Za ukrase:
100 g oštrog brašna
2 kašike gustina
80 ml vode
kašika soli
Priprema:
Zagrejte 100 mililitara mleka tek toliko da se smlači, pa skinite posudu sa vatre, dodajte izmrvljen svež kvasac, šećer i malo brašna i sve dobro promešajte. Ostavite da odstoji desetak minuta – toliko vremena je potrebno kvascu da „proradi“.
U veliku činiju sipajte prosejano brašno i pomešajte ga sa praškom za pecivo, pa dodajte aktivirani kvasac, vodu, rastopljen puter, so i jaja. Mesite testo dok ne počne da se odvaja od posude, pa ga prebacite na brašnom posutu radnu površinu i nastavite da mesite dok ne postane elastično.
Prekrijte testo za slavski kolač pamučnom krpom ili prozirnom folijom, pa ostavite da naraste barem pola sata.
Za to vreme napravite ukrase. Sjedinite brašno, gustin, so i vodu, ostavite da odstoji desetak minuta, pa razvucite oklagijom i pravite ukrase – pečat, grozd, klas pšenice…
Posle pola sata odvojte dve trećine testa za slavski kolač i spustite ga u prethodno podmazan i brašnom posuti okrugli pleh ili dublju šerpu.
Preostalu trećinu testa podelite na devet jednakih delova. Od svaka tri jednaka dela ispletite pletenice – jedna bi trebalo da bude duža i služi za obmotavanje oko kolača, a druge dve kraće koji bi trebalo da postavite u formi krsta preko testa.
Stavite posudu sa slavskim kolačem u rernu zagrejanu na 250 stepeni, pa odmah smanjite temperaturu na 150 stepeni i pecite kolač oko sat vremena, tj. dok ne počne da se odvaja od ivica posude.
Desetak minuta pre nego što kolač bude sasvim pečen izvadite posudu iz rerne, poređajte ukrase, premažite ih mešavinom od dve kašike vode i malo brašna koje ste prethodno razmutili, pa vratite kolač u rernu da se dopeče.
Autor: Aleksandra Aras