AKTUELNO

Postoje infektivni agensi koji izazivaju upalu grla- virusi i bakterije, gde obično prednjače virusne infekcije.

Šta je streptokoka?

Svi znamo da je tokom ovog hladnog, zimskog perioda glavna roditeljska briga- samo da decu ne zakači neka infekcija ili prehlada. Ali, takođe svi znamo i koliko je to teško izbeći, pogotovu ako deca idu u vrtić ili školu. Vrlo često se tada jave razne infekcije i prehlada, a onda postavljamo pitanje- da li je infekcija virusna ili bakterijska? Postoje infektivni agensi koji izazivaju upalu grla- virusi i bakterije, gde obično prednjače virusne infekcije.

Prvo da saznamo šta je streptokoka? Streptokoke predstavljaju gram pozitivne bakterije, loptastog oblika (koke), raspoređene u obliku lanca. Streptokokne infekcije su svaka vrsta infekcije uzrokovana grupom bakterija Streptococcus. Na osnovu hemolize (razlaganja ćelija krvi) podeljene su na α (alfa), β (beta) i γ (gama) hemoltičke streptokoke, a na osnovu sastava ćelijskog zida i antigena u Lensfildove grupe A i B.

Streptokoke su visoko zarazne bakterije, koje najčešće izazivaju infekcije grla i krajnika. Postoji mnogo različitih vrsta streptokoka i infekcije variraju po težini od blage infekcije grla do upale pluća, streptokoka kod dece se najčešće javlja u sledećim oblicima:

α(alfa)-hemolitički streptokoki

Ovaj streptokokni soj se često javlja, u velikom broju slučajeva i bez simptoma. Streptococcus pneumoniae je dominantna streptokoka ove grupacije, obično se nalazi na površini kože- streptokoke na koži, unutar grla- streptokoka u grlu, kao i u nosu- streptokoke u nosu, odnosno streptococcus pneumoniae u nosu. Uzrokuje infekcije kod dece i odraslih, a prenosi se kašljanjem i kijanjem, kao i direktnim kontaktom, najčešće kliconoše su deca bez ikakvih simptoma bolesti.

Manje infekcije mogu se relativno lako lečiti antibioticima i uključuju: sinuzitis (zapaljenje sinusa) i i infekcije srednjeg uha.

Invazivnije streptokone infekcije se javljaju ređe, ali predstavljaju ozbiljniju pretnju po zdravlje i uključuju pneumoniju (upalu pluća) i druga ozbiljnija stanja.

β (beta)-hemolitički streptokoki

Beta hemolitički streptokoki su okarakterisani kao streptokoki grupe A (GAS) i streptokoki grupe B (GBS).

Grupa A (Streptococcus piogenes)

Streptokoka kod dece se uglavnom najčešće javi u ovom obliku. Streptococcus piogenes se prenosi kašljanjem, kijanjem ili direktnim kontaktom sa zaraženom osobom. Može biti ili neinvazivna (ne širi se u krvotok) ili invazivna (širi se u krvotok i na druga tkiva).

Streptokoke kod dece najčešće izazivaju: gnojnu anginu, upalu grla ili ždrela, upalu krajnika, ali i šarlah ili streptokoka na koži u obliku infekcija kože, kao što je impetigo.

Kada se najčešće javlja streptokoka kod dece?

Streptokoka kod dece obično kreće sa bolnim grlom, a i tada imamo streptokoke u grlu kod dece, ali se nalazi i streptokoka u nosu. Kada dete kašlje, kija ili priča, bakterije odlaze u vazduh, gde se zatim udišu ili prenose dodirivanjem predmeta kontaminiranim ovim bakterijama. Streptokok u grlu je najčešći izazivač upale grla kod dece školskog uzrasta, i tada se često javi streptokokna angina.

Gnojna angina kod dece se javlja kad su prisutne streptokoke u grlu, obično nakon kratke inkubacije do 3 dana, obično praćena povišenom tepmperaturom, bolom u grlu, glavoboljom i bolovima u zglobovima, crvenim, upaljenim ždrelom, sa gnojnim tačkama na tonzilama i uvećanim limfnim čvorovima na vratu.

Streptokok u grlu bez temperature je čest kod prenosa infekcije. U tim slučajevima čak jedno od petoro dece su „nosioci streptokoka“. 

Foto: Deposit photos

Streptokoka simptomi kod dece:

Dete sa zaraženom streptokoknom bakterijom može imati neke, ili sve od ovih simptoma:

• bol u grlu, posebno pri gutanju• jarko crveni, otečeni krajnici, ponekad sa belim mrljama ili gnojnim tačkama• izgled "jagode" na jeziku ili sitne crvene mrlje na zadnjem krovu usta• povišena temperatura• otečene, osetljive žlezde na vratu• glavobolja, razdražljivost ili nervoza• duže spavanje nego obično• slab apetit, mučnina ili povraćanje, posebno kod mlađe dece• bol u stomaku • crveni osip na telu koji se može se pojaviti od 12 do 48 sati nakon prvih simptoma. Ovo stanje je poznato kao šarlah.

Kada dete ima simptome kašlja, promuklosti, crvene oči i curenje iz nosa, to može biti posledica virusne, a ne streptokokne infekcije.

Lečenje streptokoka kod dece

Kako se rešiti streptokoke u grlu? Prvo je potrebno obaviti lekarski pregled deteta. Streptokoka kod dece se obično dijagnostikuje lekarskim pregledom tj. brisom ždrela, odnosno grla. U ti svrhu se koristi asto test, tj. antistreptolizinski test, kao potvrda prethodne infekcije streptokokama grupe A.

Streptokokna infekcija se mora se lečiti antibioticima u roku od nekoliko dana kako bi se sprečio dalji razvoj streptokoka i eventualnih komplikacija.

Veoma je važno uzimati antibiotike deset dana, po naređenju, čak i nakon što se dete oseća bolje. Kada se antibiotici ne koriste pravilno, neke bakterije mogu razviti rezistentnost, odnosno otpornost na antibiotike, koja može učiniti infekcije veoma teškim za lečenje.

Kako pomoći detetu za vreme streptokokne infekcije?

Savet je pre svega da dajete svom detetu puno tečnosti, kao što su voda, sok od jabuke nezaslađeni čajevi.

Dobro bi bilo da u tom periodu obezbedite detetu hranu koja se lako proguta, kao što je sos od jabuka, pire krompir, tople žitarice ili jaja. Vaše dete možda neće želeti da jede mnogo, ako ga boli dok guta.

Za ublažavanje upale grla kod dece se preporučuje:

• Za decu stariju od 1 godine- tople tečnosti kao što je pileća čorba ili sok od jabuke

• Za decu stariju od 4 godine- pastile za grlo ili kašalj, ispiranje grla, sprejevi za nos i grlo

Preporuka je da za vreme lečenja streptokoka, a kao i za streptokoka u nosu, grlu i uopšte disajnim putevima, kao i za prevenciju infekcija disajnih puteva kao dnevnu toaletu koristiti PropoMucil® Physio: Isotonic i Hypertonic.

PropoMucil® Physio fiziološki rastvori sa etarskim uljima nane i eukaliptusa, prirodnog propolisa i n-acetil cisteina ublažavaju tegove gornjih disajnih puteva, regenerišu i vlaže sluznicu nosa i pomažu u sprečavanju prodiranja virusa i bakterija u disajne puteve.

Foto: Abela Pharm

Kako zaštititi druge od prenosa streptokoka

• Savetuje se često pranje ruku sapunom ili sredstvom za dezinfekciju ruku. Dobro pranje ruku sprečava širenje infekcije. • Pokrijte usta kada kašljete ili kijate. Naučite svoje dete da odlaže i baca korišćene maramice , jer sekret iz nosa i usta deteta je zarazan.• Ne delite sa decom šolje za piće ili pribor za jelo.• Bacite detetu četkicu za zube i kupite novu čim bolest prođe (bacili se još uvek mogu nalaziti na četkici za zube vašeg deteta).• Držite dete podalje od drugih u periodu lečenja infekcije.

Potrebno je obratiti se lekaru kada:

• Dete ima temperaturu veću od 38,5 C, koja traje više od 2 dana nakon uzimanja antibiotika• Ima bol u grlu koja traje više od 3 dana nakon uzimanja antibiotika• Razvija osip ili dijareju nakon uzimanja antibiotika• Počinje da slini, ne može da govori ili glas postaje prigušen

Autor: Pink.rs