AKTUELNO

Sigurno vam je poznat osećaj - budite se, osećate se "začepljeno", pipate čelo u pokušaju da utvrdite da li ste vrući, a do malopre zapušeni nos odjednom počinje da curi.

Ovo su signali da imate prehladu, virusnu infekciju koja je zimi veoma česta. Zdrav imunitet, higijena i često provetravanje prostorija prvi su koraci ka prevenciji, ali kada je prehlada već napala, ovo će biti simptomi - curenje iz nosa i povišena temperatura. Kako se izboriti s njima?

Foto: Unsplash.com

Zašto nam se zapuši nos kada se prehladimo?

Nazalni simptomi su najčešći jer virusi prehlade napadaju upravo sluzokožu nosa. Njenom upalom dobićemo lučenje veće količine sekreta, samim time i oticanje.

Organizam će pokušati da se izbori i eliminiše "uljeze" kijanjem, koje može biti i simptom alergije, ukoliko je u toku sezona alergija. Curenje nosa mogu izazvati i stres, supstance koje iritiraju sluzokožu ili devijacija nazalnog septuma, ali tek ako ste isključili prehladu kao uzrok.

Foto: Promo

Nakon kijanja, naš organizam i dalje se trudi da ispere virus, ali ako ne uspe, lučenje sekreta postaće još jače i sluzokoža će postati otečena, zbog čega će se javiti osećaj zapušenosti - put kroz koji vazduh prolazi upravo je postao uži, i mnogi ljudi ovo smatraju jednim od najneprijatnijih simptoma prehlade.

Da li ste znali i da postoji pravilan način da izduvamo nos, kada nas napadne prehlada? Uvek koristite čistu papirnatu maramicu, i trebalo bi da izduvate najpre jednu, pa drugu nozdrvu.

Koja je normalna temperatura i kako je najbolje izmeriti je?

Normalna temperatura je do 36,9 stepeni Celzijusa. Od 37 do 38 stepeni temperaturu smatramo povišenom, od 38 dalje je povišena groznica.

Šta je rešenje?

Mnogi će najpre pokušati da se izbore sa povišenom temperaturom kućnim lekovima, među kojima su hladne obloge, unošenje toplih napitaka kao što je čaj, ili unos velike količine tečnosti. Ali, oni će se boriti "samo" protiv temperature i nije garantovano da će delovati.

Postoje i proizvodi lako dostupni u apoteci, koji se istovremeno bore protiv ova dva simptoma prehlade, kao što je acetilasicilatna kiselina – koja snižava temperaturu, a pomaže i kod glavobolje, bolova u udovima...

Ako, pak, temperatura traje duže od dva ili tri dana, "raste" iznad 39 stepeni Celzijusa, ne možete da joj utvrdite uzrok ili već imate neki zdravstveni problem koji bi dodatno mogao da se iskomplikuje, javite se lekaru.

Autor: Pink.rs

#Prehlada

#Virus