Postupak za izricanje mere bezbednosti Nišlijki Marini C. koja je 8. septembra ove godine u svojoj porodičnoj kući u naselju Nikola Tesla nasmrt izbola svoju majku Zoricu Cvetanović (69) počinje danas pred Višim sudom u Nišu održavanjem pripremnog ročišta.
Na pripremnom ročištu, koje je zatvoreno za javnost, odbrana i tužilašđtvo predlažu dokaze koji će biti iznošeni tokom sudskog postupka.
S obzirom da je tokom istrage obavljeno psihijatrijsko veštačenje osumnjičene za težak zločin koje je pokazalo da je ubistvo počinila u neuračunljivom stanju ona je krivično neodgovorna pa će umesto u zatvor dobiti meru bezbednosti obaveznog čuvanja i lečenja u psihijatrijskoj ustanovi.
Psihijatrijsko veštačenje kojem je Marina bila podvrgnuta nakon ubistva, potvrdilo je navode rodbina i komšija porodice Cvetanović da je ova žena dugogodišnji psihijatrijski bolesnik, te da je zbog ovog oboljenja i ranije imala sukobe sa svojim ukućanima..
- Zorica je život davala za svoju ćerku i zaista je tužno da je posle svega što je od nje pretrpelo, neko krivi za navodno zlostavljanje. Ona je bila dobra majka, pokušavala je da Marini pomogne ali je sve bilo uzalud. Marina je bežala od kuće i maltretirala roditelje, čak je oca prijavljivala policiji zbog navodnog silovanja – kazala je bliska rođaka žrtve.
Sa druge strane Marinin stric Negoslav Cvetanović njeno psihičko propadanje pripisao je traumatičnom detinjstvu.
- Marina nije imala izbora, bila je samo dete i morala je da trpi to što su je roditelji uveli u sektu. Kad je odrasla pokušala je da izađe iz te priče i tada su nastali problemi. Moj brat i snaha su je maltretirali i šikanirali jer se oglušila o njihove zahteve da ostane u sekti. To je loše uticalo na njenu psihu, pa je morala na psihijatrijsko lečenju u bolnici u Gornjoj Toponici. Bilo mi je žao Marine, molio sam brata da se posveti detetu ali ništa nije vredelo – opisivao je Cvetanović događaje koji su prethodili krvavom obračunu.
Kako je utvrđeno tokom istrage, Marina je majku nemilosrdno ubadala nožem sve dok je nije usmrtila. Obdukcija je pokazala da je Zorica imala odbrambene rane na rukama te da se verovatno otimala ćerkom oko oružja dok joj je ona nanosila udarce. Nakon što je ubila majku, Marina je pobegla od kuće, usput se javljajući komšijama kao da se ništa nije desilo. Pronađena je dan kasnije par kilometara od mesta zločina nakon što su je primetili meštani koji žive u tom delu grada. Oni su uočili rašćupanu ženu krvave odeće kako izlazti iz obližnjeg šumarka i alarmirali policiju koja je Marinu odvela u Psihijatrijsku bolnicu u Gornjoj Toponici jer je sve ukazivalo da joj je potrebno lečenje.
Kako nam je potvrđeno u Višem sudu u Nišu, glavni pretres za izricanje mere bezbednosti obaveznog čuvanja i lečenja u psihjatrijskog ustanovi u ovom slučaju, još nije zakazan.
Kako se navodi u Krivičnom zakoniku, učiniocu koji je krivično delo učinio u stanju bitno smanjene uračunljivosti sud će izreći obavezno psihijatrijsko lečenje i čuvanje u zdravstvenoj ustanovi, ako, s ozbirom na učinjeno krivično delo i stanje duševne poremećenosti, utvrdi da postoji ozbiljna opasnost da učinilac učini teže krivično delo i da je radi otklanjanja ove opasnosti potrebno njegovo lečenje u takvoj ustanovi. Meru će sud obustaviti kada utvdi da je prestala potreba za lečenjem i čuvanjem učinioca u ustanovi. O napretku u lečenju izjašnjava se komisija lekara na osnovu koje sud donosi odluku o obustavi mere,
Da je veštačenjem ustanovljeno da je Marina majku ubila u uračunljivom stanju, pretila bi joj kazna zatvora od 10 godina do doživotne robije, kolika kazna je propisana zakonom za teško ubistvo.
Autor: Snežana Milovanov