Velike promene.
Odluku Akademije filmskih umetnosti i nauka mnogi su, očekivano, dočekali na nož.
S jedne strane, mnogi osuđuju Akademiju zbog pokušaja da opadanje gledanosti poboljša nagradom koja deluje kao da je preuzeta iz MTV-jevih nagrada.
S druge strane su oni koji smatraju da nagrada, koja se dodeljuje paralelno sa Oskarom za najbolji film, podrazumeva da se blokbasteri tretiraju kao manje vredni filmovi koji ne zaslužuju da dele istu kategoriju sa "ozbiljnim" ili "pravim" filmovima.
Tu su i oni koji misle da se radi o nagradi koja je osmišljena isključivo kao odgovor na popularnost Marvelovog hita "Crni panter" koji, osim velikog uspeha na bioskopskim blagajnama, poseduje i daleko veću važnost za Afroamerikance, ali zbog činjenice da se uprkos svemu ne tretira kao "pravi" film, pa Akademija stvara paralelnu kategoriju kako bi pronašla način da pomenuti film ipak nagradi.
Takođe, Akademija oduvek ima problem jer filmovi koje nominuju vrlo često nisu gledani, što kao posledicu ima ogroman problem sa gledanošću, pa su dodele Oskara s vremenom postale manje praćene.
Odnosno, nikoga nije briga hoće li film koji nisu pogledali, niti imaju nameru da ga gledaju, da dobije nagradu.
Ipak, njihova odluka da uvedu kategoriju najboljeg najpopularnijeg filma pokazala se nepopularnom, jer su tako razočarali one koji su dodele Oskara još pratili.
Jedan od razloga svakako je preživljavanje nezavisnog filma koji u moru blokbastera putem Oskara dobija medijski prostor i uspeva da ostvari ponekad i pristojnu prolaznost na bioskopskim blagajnama. Nagrada za najpopularniji film svakako već postoji i ta nagrada je novac, kažu protivnici ove odluke.
Isto tako, ako pogledamo listu najpopularnijih filmova svih vremena, vrlo brzo dolazimo do zaključka da su najpopularniji filmovi i dalje filmovi, a ne neka potkategorija koja nije dostojna kategorije najboljeg filma.
Svaki od njih je ili nominovan za Oskara u kategoriji najboljeg filma ili je tu nagradu osvojio, a jedini izuzetak je "Snežana" koja je dobila počasnog Oskara. Dakle, u prvih deset nalaze se: "Prohujalo s vihorom", "Ratovi zvezda", "Moje pesme, moji snovi", "ET", "Titanik", "Deset božjih zapovesti", "Ajkula", "Doktor Živago", "Egzorcizam" i "Snežana".
Ovo pitanje povuklo je sa sobom i drugo - gde je granica između populizma i elitizma u umetnosti?
Takođe, čini se da ova odluka Akademije nema nikakav pozitivan učinak na filmove nominovane u obe kategorije najboljeg filma.
Naime, popularni filmovi neće da postanu neuporedivo popularniji zahvaljujući novonastaloj kategoriji, a filmovi koji su manje popularni mogu da privuku više publike ukoliko budu nominovani u klasičnoj kategoriji.
Tome treba dodati i činjenicu da neki filmovi, poput, na primer "Bekstva iz Šošenka", koji je nominovan u čak sedam kategorija, nije dobio nijednog Oskara.
Iz Akademije su najavili i da će, počevši od sledeće ceremonije, koja se održava u februaru 2019. godine, prenos Oskara da bude ograničen na tri sata i da će da sadrži reklame.