Smešten u brdima Konjica, Bosna i Hercegovina, Titov Bunker, poznat i kao ARK D-0, predstavlja jedan od najfascinantnijih relikvija Hladnog rata.
Podzemni kompleks je izgrađen kako bi zaštitio jugoslovenskog predsednika Josipa Broza Tita i do 350 članova njegovog užeg kruga u slučaju nuklearnog sukoba.
Skriven ispod naizgled obične kuće, proteže se 280 metara pod zemljom i zauzima oko 6.500 kvadratnih metara. U njegovu izgradnju je uloženo 4,6 milijardi dolara, a građen je u periodu između 1952. i 1979. godine, a njegovo postojanje je otkriveno tek 1992. godine od strane vojske Bosne i Hercegovine.
Šta je u bunkeru?
Do skloništa se stizalo kroz troje teških metalnih vrata, svaka debljine po jedan metar. Sastoji se od 12 međusobno povezanih blokova koji uključuju stambene jedinice, konferencijske sale, strateške planerske sobe i komunikacione centre.
Ovaj podzemni grad bio je dizajniran da održava život šest meseci u slučaju nuklearnog rata, sa naprednim sistemima za održavanje kvaliteta vazduha i temperature.
@ninineavanture Vodim vas u najstrožu tajnu koju je imala bivša Jugoslavija. Bosna je preko 26 godina pod zemljom skrivala objekat ARK D0, super poverljivi projekat tajne službe bivše SFRJ. srbija fyp srbijatiktok ninakaze beograd zanimljivosti balkantiktok bosna bosna🇧🇦 jugoslavija @NinaTralala
♬ original sound - NinaTralala
Dizajn je sofisticiran, a debeli zidovi u obliku lavirinta čuvaju naglasak tog vremena na sigurnost i tajnost. Takođe, ventilacija je izuzetna, kao i igurne komunikacione sobe, pa čak i privatni bioskop. Sagrađeno je više od 100 soba, sale za konferencije, operativni centri, a imali su čak i kablovsku.
Zašto baš Konjic?
Bunker je izgrađen u blizini reke Neretve koja je u ovom delu i dan danas pitka, što bi ljudima u bunkeru omogućilo da imaju neometan dotok vode.
Takođe, uzimajući u obzir tadašnju Jugoslaviju, Konjic se nalazio u centru zemlje, što bi omogućilo lakši dolazak.
U blizini se nalazila i Fabrika mnicije, a bunker su opkolike planine, koje bi potencijalno amortizovale atomski udar.
Otvoren za javnost
Bunker je 2011. goidne deklasifikovan i otvoren za javnost, nakon čega je postao prava turistička atrakcija. Nakon što je otvoren za javnost, postao je jedno od popularnih destinacija, ne samo turista, nego možda pre zaljubljenika u modernu istoriju Hladnog rata.
Bunker je moguće posetiti u okviru organizovanih tura koje traju oko dva sata.
Autor: Marija Radić