AKTUELNO

Misteriozan signal FRB 20180916B već duže vreme se ponavlja na svakih 16.35 dana.

Dosadašnji modeli ukazali su da je on najvjerojatnije rezultat interakcija među zvezdama koje su u bliskoj orbiti, međutim nove detekcije ukazuju na to da njegov uzrok ne može biti binarni sistem ovakvog tipa.

Brza provala radiotalasa su jedna od najfascinantnijih misterija u kosmosu. Izuzetno su snažni, neki oslobađaju više energije od 500 miliona Sunca, a traju manje od treptaja oka.

Najvažnija karakteristika ovih signala jeste to da su ti signali kratkotrajni i nepredvidivi. Obično se pojave iznenada i to na nekom delu neba i traju tek nekoliko milisekundi. Ponavljajući signali, dakle kada se ne radi samo o jednom intervalu, već o više uzastopnih, vrlo su retki i privlače pažnju naučnika.

Ono što je još fascinantnije, jeste fenomen od ponavljajućih signala FRB su oni koji se ponavljaju u pravilnim razmacima, svakih nekoliko dana ili meseci, kao da su usklađeni s nekim nevidljivim svemirskim satom.

- Postojeći modeli binarnih vetrova predviđali su da će biti u samo ili u većinom plavoj boji. Ali dva dana smo videli plave boje, a zatim su usledila tri dana s većinom crvenim radiorafalima. To je isključilo objašnjenje originalnog modela - mora da se radi o nečemu drugome - dodala je.

Prošle godine, naučnici su otkrili veliki trag o tome šta bi moglo da uzrokuje FRB talase. Ustanovili su da je jedan od njih uzrokovao magnetar, vrsta neutronske zvezde s izrazito snažnim magnetskim poljem, piše Science Alert.

Ipak, to ne mora da znači da je ova misterija u potpunosti rešena. Na primer, još uvek nije jasno zašto se neki FRB talasi ponavljaju, a drugi ipak ne. Ono što nije jasno zašto su FRB-ovi koji se ponavljaju u pravilnim razmacima tako retka pojava

Ako se kao uzrok FRB 20180916B isključi binarni sistem, što onda uzrokuje njegovu periodičnost?

Prema jednom objašnjenju, signal bi mogao nastati zbog objekta poput rotirajućeg magnetara ili pulsara. Međutim, stručnjaci su smatrali da to nije najbolje rešenje jer se oni obično ne rotiraju tako sporo.

- Neučestali, sporo rotirajući magnetar je sada najbolje objašnjenje za ono što smo otkrili - istakla je Maracuelova, napominjući da je to samo jedna od mogućih opcija za pojavu koja još uvek nije u potpunosti razjašnjena.