Ključ je u podeli poslova i ličnoj organizaciji, smatraju gošće Novog jutra.
Istraživanje “Unicefa” kaže da svaki drugi srednjoškolac u Srbiji smatra da je osnovna dužnost žene da se brine o porodici i domaćinstvu, a čak 21 odsto njih veruje da je ponekad prihvatljivo da momak ošamari svoju devojku.
Gošće “Novog jutra” ovo istraživanje smatraju zabrinjavajućim, jer u današnje vreme, kada se teži što većoj ravnopravnosti polova, ovo istraživanje izgleda kao vraćanje par koraka u nazad.
Jelena Gajšek, voditeljka i autorka emisije “Stil”, kaže da je ženi mesto u kući, ali isključivo kao menadžerki te zajednice.
- Jeste da žena mora da upravlja porodicom, ali da tinejdžeri misle da je normalno da se digne ruka na ženu, e to je već poražavjuće - kaže Gajšek pitajući se gde ta ista deca pronalaze model ponašanja, naglašavajući da ona svog sina vaspitava na taj način da poštuje suprutni pol.
Ljubica Bogetić, psiholog kaže da deca majki koje dosta rade i koje su ambicionzne i dominantne, procenjena su kao ne baš srećna i zadovoljna.
- Zbog toga se ljudi pitaju da li je možda bolje da se model, gde otac radi i zarađuje, a majka manje, ipak bolji. Žena je nekada brinula o deci, ali je bila i pažena i mažena. Današnju ženu čekaju sve kućne obaveze koje se pridodaju na posao i sve ostale obaveze - smatra Bogetić, naglašavajući da deca ne moraju da pokupe model iz kuće, već taj model procenjuju, a onda odlučuju kako da budu zadovoljniji i na koji način da izgrade svoj idealan model.
Novinarka i književnica Vesna Dedić naglašava da su se žene početkom 20. veka borile za dve osnovne stvari - da im se omogući školovanje na univerzitetima, i da imaju pravo na rad.
- U Britaniji je realizovano istraživanje među muškarcima kakvu ženu žele, i odgovor je domaćica. Svako ima pravo na slobodu izbora i to treba poštovani. Postoje žene koje su srećne u ulozi domaćice, a postoje i one koje su karijeristkinje i to je sve legitimno - smatra Dedić.
Gajšek dodaje da je podela poslova i stavar lične organizacije ključ uspeha i ličnog zadovoljstva.
- Kod nas u kući se tačno zna ko šta radi. Ja čistim, suprug sprema, a i deca imaju svoja zaduženja i svi smo zadovoljni i funkcionišemo - objašnjava Gajšek.
Bogetić smatra da su se i društvene norme i životni ciljevi značajno promenili, pa je i za očekivanje da se menja i viđenje porodice.
- Sada je cilj devojkama da se dobro udaju, tačnije da se udaju za nekog uspešnijeg. Današnje generacije ne razmišljaju o negativnim posledicama svog izbora - objašnjava Bogetić, dodajući da svako ima pravo na mogućnost izbora.
Gajšek smatra da je ključ put ka uspehu lično zadovoljnstvo, zarada i samostalnost.
- Moja devojčica je četvriti razred gimnazije, planira fakultet, ali ja sam je upisala i na kurs za kozmetičare. Ako ne upiše fakultet imaće posao koji će da radi. Moraš da imaš svoje parče hleba i mesto gde ćeš da radiš. Tek kada si posebna jedinka, sposobna za rad, onda možeš da budeš sposobna za porodicu - smatra Gajšek.