AKTUELNO

Svetski dan borbe protiv hepatitisa obeležava se danas, a Srbija ga ove godine dočekuje sa pozitivnim vestima, jer će o trošku države od septembra 60 pacijenata sa hepatitisom C biti na savremenoj terapiji.

Terapija se koristi 12 nedelja, a kod 98 odsto pacijenata se postiže potpuno izlečenje. Ona se u svetu se koristi od 2014. godine, a zahvaljujući dobrim rezultatima Svetska zdravstvena organizacija pravi plan i program eliminacije ove infekcije do 2030. godine.

Predsednica udruženja pacijenata sa bolestima jetre "Hronos" Ivana Dragojević kaže da je napravljen veliki korak uvođenjem savremene, neinterferonske terapije, kao i da je najavljeno da će se do kraja godine rešiti pitanje PCR analize za utvrđivanje genotipa virusa, koji je neophodan za određivanje terapije.

Predstavnik Ministarstva zdravlja prof. Ferenc Vicko pojašnjava da će od septemra 60 pacijenata biti na savremenoj terapiji, da je za narednu godinu planirano još 65, a 2020. godine 74 pacijenta.

- Terapija je izuzetno skupa. Znamo da ovim ne zadovoljavamo potrebe svih pacijenata, ali važno je da se sa terapijom krenulo - naglasiio je on.

Direktorka sektora za lekove i farmakologiju RFZO Jovana Milovanović naglasila je da je važna stabilnost finansiranja, a da je savremena terapija veoma skupa.

RFZO, kako kaže, pregovara sa farmaceutskim kompanijama o potpisivanju posebnih ugovora, kako bi deo troškova savremene terapije snosile farmaceutske kuće.

- Važno je rešiti i pitanje dijagnostike. Planirano je da pitanje nabavke PCR testova bude rešeno do kraja godine, ali mi se nadamo da će to biti u pre  - naglasila je ona.

Predsednica Komisije za odobravanje upotrebe lekova RFZO prof. Milotka Fabri ukazala je da hepatitis C dovodi do ciroze jetre, ali da pravi probleme i na drugim organima.

Ona je naglasila da će savremeni lek ove godine dobiti samo pacijenti sa cirozom jetre i da je 60 terapija koje su odobrene za ovu godinu, malo.

- Nekako ćemo se izboriti, moramo krenuti - rekla je ona i dodala da će biti teško objasniti pacijentima koji nemaju cirozu zbog čega ne mogu da dobiju terapiju.

Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" prošle godine prijavljeno je 713 slučajeva virusnih hepatitisa B i C, što je za 16 odsto manje nego prethodne godine.

- Među zaraženima najviše je muškaraca, a najugroženija je starosna grupa od 30 do 49 godina - kaže epidemiolog Batuta Violeta Rakić.

Najmanje inficiranih je među decom do 14 godina, a lekari kažu da je veliki napredak postignut uvođenjem vakcinacije protiv hepatitisa B od 2006. godine.

Načelnica jedinice za imunizaciju Gradskog zavoda za javno zdravlje Leposava Garotić Ilić kaže da je vakcinacija najefiklasnija mera prevencije i da je obuhvat vakcinom protiv hepatitisa B u Beogradu 92 odsto.

- Cilj je da obuhvat bude veći od 95 odsto - rekla jer ona i dodala da će sutra u GZ Z Z biti organizovano besplatno testiranje na hepatitis B i C.

#Bolest

#Svetski dan

'