Deluje nestvarno, ali najskuplji sir na svetu se proizvodi upravo kod nas. Nije u pitanju ni kravlji, ni kozji, već sir od magarećeg mleka, poznatiji kao sir pule.
Na području Vojvodine i severne Mačve prostire se specijalni prirodni rezervat "Zasavica" na čijoj površini od 3.500 hektara slobodno šetaju domaće autohtone rase životinja poput brdskog konja, balkanskog magarca, podolca i mangulice. Tu se nalazi i više od 1.000 različitih biljnih i životinjskih vrsta uključujući i one retke i zakonom zaštićene.
Iz razgovora sa upravnikom ovog rezervata Vukom Simićem saznajemo da ovo mesto postoji već 27 godina i da se tu čuvaju genetički resursi mnogih biljnih i životinjskih vrsta koji su od velikog značaja za buduća pokolenja.
- Sve što radimo je u svrhu očuvanja prirode - počinje Simić i dodaje da Zasavica može da se pohvali sa čak 192 vrste flore i faune jedinstvene u Srbiji, a neke i u celom svetu.
- Od životinja je najinteresantniji dabar, ali su magarci naročito druželjubivi. Sa oko 300 muznih magarica, ovaj specijalni rezervat prirode je jedan od najvećih u jugoistočnoj Evropi.
Najskuplji, ali i najređi
Osim uzgoja autohtonih rasa životinja bave se i proizvodnjom najskupljeg i najređeg sira na svetu, a to je sir pule. Ovaj podatak je objavio i instagram kanal Top5expensiveinsta koji bavi kreiranjem ovakvih lista.
Zvuči pretenciozno kada pomislimo da jedan kilogram sira od magarećeg mleka košta 1.200 evra. Ipak, upravnik Zasavice nam otkriva zašto mu je cena tako visoka.
- Jedan od razloga zašto je ovaj sir toliko skup je činjenica da jedna muzna magarica daje samo od 25 do 45 litara mleka u toku dve godine. Ona nije u laktaciji non stop, kao krava, već nakon porođaja ima mleka narednih šest meseci - ističe Simić i dodaje da bremenitost kod magarica traje isto koliko i kod žene, devet meseci.
Kako dalje napominje, magareće mleko je 99,1 odsto poput majčinog mleka, pa se zato preporučuje čak i odojčadima, deci, ali i odraslima, a posebno onima koji imaju respiratorne probleme. Takođe, sadrži 60 puta više vitamina C od kravljeg, bogato je vitaminima A, D, E i kalcijumom, pa se preporučuje i pacijentima pod hemoterapijom, jer jača imuni sistem.
Litar magarećeg mleka - 6.000 dinara
- Njegov kvalitet zavisi od ispaše i od toga kakva je godina. Blagog je i neobično slatkastog ukusa, a litar košta 6.000 dinara.
Ovo mleko, dodaje, gotovo da nema kazeina, a sadrži veoma malo mlečne masti. Ističe da se magareće mleko ne sme zagrevati nakon muže, jer se termičkom obradom gube sve nutritivne vrednosti, što nije slučaj kada je u pitanju kozje ili kravlje.
Da bi se nadomestio nedostatak dovoljne količine kazeina u magarećem mleku, prilikom proizvodnje sira dodaje se tajni sastojak. Prema Simićevim rečima, tehnologu su bile neophodne godine da osmisli tačnu recepturu za jedinstveni sir u svetu koji se proizvodi u Srbiji.
- U suštini, proces proizvodnje sira pule je donekle isti kao i kod drugih. Ipak, u ovom slučaju se dodaje nešto što vam ne možemo otkriti, a sve kako bi sir mogao da ima dobru teksturu, što nimalo nije jednostavno. Nakon toga, stavlja se u kalupe od 50 grama i tako ostavlja mesec dana - zaključuje on.
Na sajtu rezervata "Zasavica" gde se ovaj sir može i poručiti, pakovanje od 50 grama košta 7.200 dinara, a u ekskluzivnom pakovanju 10.800 dinara.
Osim ovog retkog proizvoda u rezervatu se proizvodi još i mast i kobasice od mangulice, kulen od konjskog mesa, kao i sapun i krema od magarećeg mleka.
Autor: Dubravka Bošković