Ako izvrnete zglob zbog trulog lišća ili leda na trotoaru, padnete niz klizave stepenice u tržnom centru ili vas izujeda pas lutalica možete da računate na odštetu, ali vam trebaju dokazi.
Ukoliko se zbog vlažnog poda okliznete i poljubite pod u tržnom centru, uganete zglob zbog rupe ne trotoaru, ugruvate se ili pretrpite ozbiljnije povrede u autobusu zgob naglog kočenja, upadnete u šaht i ogulite ruke i noge imate pravo na novčanu odšetu.
Kolika će ona biti zavisi pre svega od težine povreda i ako su one lakše računajte da možete dobiti između 80.000 i 120.000 dinara, dok je za teže povrede nadoknada daleko veća i zavisi od različitih faktora.
POVREDE ZA KOJE SE MOŽE DOBITI ODŠTETA:
Povreda u janom prevozu zbog naglog kočenja
Ugruvanost zbog pada u tržnom centru
Povreda u teretani zbog pucanja sajle
Uganuće zbog pada na trotoaru
Laka povreda zbog pada na stepeniku
Ujed psa lutalice
Pad u šaht sa oguljenim nogama i rukama
Pad u šaht sa jednim ili više preloma
Teške telesne povrede sa velikim naruženjem
Ukoliko se nađete u takvoj situaciji, kako objašnjava advokat Jelena Zekić iz advokatske kancelarije "Grgur", bez obzira da li se radi o lakšim ili težim povredama, najbitnije je da se oštećeni građanin obrati policiji povodom događaja radi sačinjavanja zapisnika ili službene beleške, kao i da se obrati najbližoj medicinskoj ustanovi radi konstatovanja nastalih povreda.
- Pored ovoga, veliku ulogu u postupku naknade štete imaju i svedoci koji su prisustvovali u momentu povređivanja oštećenog građanina. Kada je u pitanju visina same naknade štete oštećeni može dobiti odštetu za pretrpljeni strah, duševni bol kao i pretrpljen fizički bol i eventualne naruženosti, a ukoliko su nastale teške telesne povrede moguće je da se ista dobije i za umanjenje opšte životne aktivnosti - objašnjava za Kurir Biznis Zekićeva.
SAVETI ŠTA DA RADITE KADA SE POVREDITE NA JAVNOM MESTU:
1. Pozvati hitnu pomoć ili se obratiti lekaru u Domu zdravlja
2. Tražiti od lekara da u izveštaj o povredama navede i kako su one nastale
3. Fotografisati mesto ili uzrok povrede (šaht, rupu, ispupčenje na putu...)
4. Pozvati MUP ili komunalnu policiju koja će napraviti zapisnik o događaju
5. Uzeti kontakte svedoka (punoletna lica koji nisu rođaci) radi iskaza u sudu
6. Dokazni materijal što pre predati sudu ili agenciji za posredovanje
Kako dodaje najveću ulogu u određivanju visine odštete svakako imaju sudski veštaci odgovarajuće struke.
- Veštaci u svojim nalazima i mišljenjima procenjuju vrstu i težinu nastale povrede, intezitet fizičkih bolova i pretrpljenog straha. Iznos visine odšete koju oštećeni može dobiti zavisi od svakog konkretnog slučaja i sudske prakse. Ukoliko nije došlo do težih povreda visina nematerijalne štete može ići od 80.000 do 120.000 dinara, dok kod težih povreda ona može biti daleko veća i zavisi od niza faktora - ističe Zekićeva.
Autor: Dubravka Bošković