AKTUELNO

Do kraja aprila svi penzioneri u Srbiji dobiće penzionerske identifikacione kartice, izjavio je danas ministar za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Zoran Đorđević.

On je na skupu "Međugeneracijska solidarnost i dostojanstveno starenje" naglasio da će kartice biti besplatne i da će ih penzioneri koristiti umesto penzionog čeka.

Naime, penzioni ček najstariji sugrađani koristili su kao dokaz svog statusa pri ostvarivanju brojnih popusta u zanatskim, trgovinskim, ugostiteljskim radnjama.

Đorđević je naglasio da će nastojati da se u program uključe društveno odgovorne kompanije, te da uz karticu penzioneri kod njih mogu ostvariti popuste.

Ministar je podsetio da Srbija spada u grupu zemalja najstarijih država u svetu, te da je briga o starima veoma važna.

Ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Djukić Dejanović podsetila je da je Vlada Srbije prošlu godinu proglasila godinom međugeneracijske solidarnosti.

Ona je ukazala da u Srbiji 14,4 odsto stanovništva čine mlađi od 15, a 19, 2 odsto starijih od 65 godina.

"Na nivou Evrope smatramo se starom nacijom sa prosečnom starosti 42,9 godina", rekla je Dejanović.

Poraslo je, kako je rekla, i očekivano trajanje života, pa za muškarce ono danas iznosi 73, a za žene 78 godina.

Ona je naglasila da je međugeneracijska solidarnost važna tema, te da nikome kao starijim osobama ne može biti važnije da se mladi zapošljavaju, jer će tako penzioni fondovi biti održivi.

Predsednica Parlamenta Maja Gojković podsetila je da Ustav i zakon zabranjuju diskriminaciju građana na osnovu starosne dobi, a da podaci iz izveštaja poverenice za zaštitu ravnopravnosti iz 2016. godine pokazuju da se najviše pritužbi građana odnose na diskriminaciju na osnovu starosti.

Najčešće su predrasude, kako je rekla, da su stariji sugrađani slabi, nemoćni i da im je potrebna pomoć, te da su samo teret za okolinu i da takav odnos često može biti uzrok diskriminacije.

- Takvi stereotipi često zamagljuju važnu činjenicu da starije osobe mogu da budu izuzetno aktivne, kao i da u trećoj dobi mogu da doprinesu svojim znanjem, iskustvom i kvalitetima - rekla je Gojković.

Dodala je da je cilj Srbije izgradnja društva za sve generacije, te da je važno da lokalne samouprave uz podršku države nastave sa razvijanjem dnevnih centara, klubova za penzionere, usluge pomoć u kući.

Direktorka PIO fonda Dragana Kalinović naglasila je da se finansiranje penzionog i invalidskog osiguranja zasniva na međugeneracijskoj solidarnosti.

Procena je da će u Srbiji 2052. godine u Srbiji četvrtina stanovništva imati 80 i više godina.

- Više solidarnosti svako društvo čini boljim, a međugeneracijska solidarnost podrazumeva spoj iskustva i mladosti - poručila je ona.

#Penzioner

#Zoran Đorđević

'