Državni sekretar Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Vlade Republike Srbije Rejhan Kurtović učestvovao je na Regionalnoj konferenciji o saradnji na pitanjima nacionalnih manjina, koja je održana 5. i 6. marta u Sarajevu, gde je govorio na temu zaštite nacionalnih manjina u Srbiji.
Kurtović je istakao da je Srbija multinacionalna država, u kojoj, pored većinskog srpskog naroda, žive i 24 nacionalne manjine, što predstavlja posebno bogatstvo i veliki potencijal.
On je predstavio normativni i institucionalni sistem zaštite nacionalnih manjina u našoj zemlji, naglasivši da su mehanizmi zaštite nacionalnih manjina u Srbiji usklađeni sa međunarodnim standardima.
Kurtović je konstatovao da institucije u Srbiji godinama unazad kontinuirano rade na poboljšanju statusa nacionalnih manjina, gde se jasno mogu videti rezultati na svim poljima manjinske zaštite.
Državni sekretar je ukazao na to da Srbija može da posluži kao dobar primer normativne i institucionalne zaštite nacionalnih manjina, gde je zaštita prava nacionalnih manjina u stalnom porastu.
On je naglasio da već duži vremenski period u Srbiji imamo manjinski inkluzivnu vladu, gde su pripadnici nacionalnih manjina zastupljeni na najvišem nivou izvršne vlasti, što je rezultiralo većim brojem ministara, državnih sekretara, pomoćnika ministara, savetnika i drugih službenika iz redova nacionalnih manjina.
Prema njegovima rečima, pripadnici nacionalnih manjina su po principu afirmativne akcije zastupljeni i u Narodnoj skupštini Republike Srbije, a zauzimaju važna mesta i u drugim organima javne vlasti na republičkom, pokrajinskom i lokalnom nivou.
U različitim strateškim dokumentima, kako je dodao, poseban akcenat se stavlja na naročito ranjive i osetljive nacionalne zajednice, kojima se navedenim dokumentima dodatno razvijaju mehanizmi njihove zaštite i integracije.
Državni sekretar je rekao da, na osnovu svih izlaganja na ovoj konferenciji, možemo zaključiti da je Srbija lider u oblasti zaštite nacionalnih manjina u regionu, a da veliki broj različitih standarda i konkretnih mehanizama manjinske zaštite u mnogim zemljama regiona ne postoji, a da se isti već duži niz godina unazad primenjuje u Republici Srbiji.
Pored toga što kao država beležimo veliki napredak na polju zaštite nacionalnih manjina, nastavićemo da razvijamo i afirmišemo sisteme zaštite, svesni činjenice da nacionalne manjine koje žive u našoj državi imaju svoje specifičnosti i različite izazove sa kojima se suočavaju u svakodnevnom životu, napomenuo je on.
Cilj je potpuna integracija i visok nivo manjinskih prava za sve nacionalne manjine, rekao je Kurtović i poručio da se kvalitetnom zaštitom nacionalnih manjina stvara savremeno multinacionalno demokratsko društvo jednakih šansi i mogućnosti, u kome svaki građanin ima zagarantovani nivo individualnih i kolektivnih prava bez obzira na to da li pripada većinskom ili manjinskim narodima.
Konferencija, koju je organizovalo Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, u saradnji sa visokim komesarom OEBS-a za pitanja nacionalnih manjina i Misijom OEBS-a u Bosni i Hercegovini, održana je u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine u Sarajevu.