AKTUELNO

Kišni kolektor Zemun polje-Dunav je završen i pušten u rad, izjavio je gradski menadžer Goran Vesić i naveo da je reč o važnom kolektoru koji prikuplja i odvodi u Dunav sve kišne vode naselja Batajnica, Zemun polje, dela naselja Altina, industrijske zone uz auto-put i privredne zone Gornji Zemun.

Reč je o investiciji vrednoj 3,2 milijarde dinara, rekao je on novinarima i istakao da je taj kolektor važan zato što prikuplja kišnu kanalizaciju sa površine od oko 2.500 hektara.

Kako je ocenio, gradska vlast na ovaj način rešava problem ljudi koji žive u ovom delu grada jer će prilikom obilnih kiša te vode imati kuda da odu.

Vesić je precizirao da je izgrađeno 3,5 kilometara kolektora od čega 2,7 kilometara ispod površine zemlje, a ostatak iznad.

- Uspeli smo da ovaj kolektor spojimo sa kolektorom koji vodi uz novosadski put. Voda koja se nalazila u tom kolektoru nije imala gde da ode, ali je spajanjem dva kolektora i to rešeno jer će se sva skupljena voda slivati u Dunav. Na ovaj način rešavamo infrastrukturne probleme jer je ovaj projekat počeo još 2009. godine i niko nije uspeo da ga završi, ali smo mi uspeli da obezbedimo novac i da ga završimo - istakao je Vesić.

On je podsetio na plan Grada Beograda da u narednih deset godina svaka kuća na teritoriji Beograda ima kanalizaciju.

- Da bismo imali kanalizaciju, odnosno da bi kuće imale priključke moramo da obezbedimo gde će kanalizacija odlaziti - istakao je gradski menadžer.

Izgradnja kišnog kolektora Zemun polje-Dunav je projekat koji građani nisu mogli da vide jer su se radovi izvodili ispod zemlje, naveo je on i dodao da je to jedan od najvažnijih infrastrukturnih projekata koji su urađeni o čemu govori i velika količina novca koja je za njega izdvojena.

Ovo jasno govori da aktuelna gradska vlast rešava infrastrukturne probleme grada i pokušava da nadoknadi ono u šta decenijama nije ulagano kako bi Beograd postao moderan grad bez ekoloških problema, naglasio je Vesić.

Podsetivši da trećina Beograda nema kanalizaciju i da sva kanalizacija ide direktno u Savu i Dunav on je podvukao da je to nedopustivo.

- Kanalizacija je jedan od naših najvećih problema koji moramo da rešimo u narednom periodu, ne samo izgradnjom kanalizacije već i izgradnjom pet fabrika za preradu otpadnih voda kako bi u Dunav i Savu išle prečišćene, a ne otpadne vode kao što je sada slučaj - rekao je Vesić.

Direktor Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda Branislav Popović je, govoreći o projektima, naveo da je ovih dana pušten tender za fabriku za preradu otpadnih voda u Međulužju u Mladenovcu.

- Imamo ugovorene poslove vezane za izgradnju dva manja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, u Pinosavi i Belom Potoku. Osim toga nameravamo da tokom ove godine, u okviru koje nam je odobreno oko 9,3 milijarde dinara za sve projekte, investiramo značajno u vodovodnu, putnu, kanalizacionu i saobraćajnu mrežu - dodao je Popović.

#Dunav

#Goran Vesić

#Zemun

'