Gradski menadžer Goran Vesić poručio je danas da nedobronamerni kritičari koji uređenje Beograda nazivaju "predizbornim raskopavanjem" nisu primetili da se grad uređuje već četiri godine - jer su spavali.
"Infrastrukturni radovi koji se vide na svakom koraku u gradu komentarišu se na različite načine. Većina ljudi to podržava jer će grad po njihovom završetku biti lepši i uređeniji. Razumem one koji su nezadovoljni zbog gužvi jer takvi radovi, koliko god da su neophodni, remete uobičajen način života. Naša obaveza je da obezbedimo da radovi traju što kraće i da budu izvedeni kvalitetno", piše Vesić u autorskom tekstu objavljenom u današjem izdanju lista Politika.
Prethodna gradska vlast, kako primećuje, ugovorila je da rekonstrukcija Ulice vojvode Stepe traje 12 meseci, dok danas radovi na Slaviji, u Bulevaru oslobođenja i Ruzveltovoj ulici, koji su bar tri puta obimniji, traju šest meseci.
Da je moguće, tražili bismo od izvođača da rade i tokom noći. Ipak, građani koji žive u ulicama koje se rekonstruišu imaju pravo na miran san i zato se ne radi posle 22 sata, dodaje Vesić.
"Primedba pojedinih političara da je u toku 'predizborno raskopavanje Beograda' govori da je njihovo razumevanje posla srazmerno broju glasova koje imaju. Znači veoma malo. Kada nikada ništa u životu niste radili, teško vam je da shvatite da posao ne počinje kada vidite radnike i bagere na ulici. Pre toga, neophodno je da se urade projekti, da se novac za radove predvidi u budžetu i da se sprovedu javne nabavke, što je proces koji traje duže od godinu dana", navodi gradski menadžer.
Napominjući da nekada javna nabavka ne uspe, podseća da je tako javna nabavka za rekonstrukciju Slavije i Bulevara oslobođenja, koja je raspisana pre godinu dana, propala jer nijedan ponuđač nije ispunjavao tenderom propisane uslove.
Da se to nije desilo, dodaje Vesić, radovi bi počeli još prošle jeseni. Ovako, u tender je dodata i Ruzveltova, čije je uređivanje i bilo planirano za ovu godinu i radovi su počeli kada je uspela javna nabavka.
NEDIMOVIĆ ZA PINK: Izmenama zakona popravljamo LOŠE DOGOVORENU liberalizaciju poljoprivrednog zemljišta (VIDEO)
"Naš zaštitni znak je uređenje grada. Mi ovim tempom, koji neki u neznanju zovu 'predizborni', radimo skoro četiri godine. Nedobronamerni kritičari nisu to primetili jer su spavali", ističe gradski menadžer.
Podseća da je već rekonstruisano 120 fasada od planiranih 180, a sledeće godine će ih biti dve stotine.
"Uredili smo više od 6.400 ulaza u stambenim zgradama. Popravili i izgradili 53 dečja igrališta, 22 teretane na otvorenom, 20 parkova i urbanih džepova, 19 sportskih terena i četiri igrališta za kućne ljubimce, na desetine staza i stepeništa i zasadili 16.300 stabala".
Do kraja godine će biti uređeno još 17 parkova, navodi Vesić i ističe da je gradsja vlast posebno ponosna na početak rekonstrukcije parka na Ušću, koja će trajati nekoliko godina.
"Deo oko Muzeja savremene umetnosti biće završen do 20. oktobra, kada će ovaj muzej ponovo početi da radi. Ovo će biti najlepši i najveći park u Beogradu koji se prostire na 880.000 metara kvadratnih sa deset sportskih terena, dve teretane na otvorenom i pet dečjih igralipgga, od kojih će dva biti muzička", poručuje on.
Dalje dodaje da je rekonstruisano i izgrađeno 646 ulica, ukupne dužine 325 kilometara, a "Putevi Srbije" su na teritoriji Beograda uredili više od 100 kilometara puteva. Grad je dobio 113 kilometara kanalizacione i 283 kilometra vodovodne mreže. "Pokrenuli smo ponovo izgradnju regionalnog vodovoda Makiš-Mladenovac, izgradili domove zdravlja na Labudovom brdu i u Jajincima, rekonstruisali i dogradili garažu na Obilićevom i uredili garaže na Zelenom vencu, u Masarikovoj, kao i pet stanarskih garaža. Dobili smo građevinske dozvole za izgradnju garaža na Studentskom trgu i ispod Ulice kneza Miloša", navodi se u tekstu.
Pored toga, proširena je pešačka zona u najužem centru grada rekonstrukcijom Obilićevog venca i ulica Vuka Karadžića, Maršala Birjuzova i Cara Lazara.
"Gradimo i pored toga što smo pre skoro četiri godine zatekli dug od 1,12 milijardi evra. Do ove godine vratili smo 455 miliona evra. Šta je moglo da se uradi u gradu za taj novac? Koliko obdaništa, škola ili domova zdravlja? Koliko kilometara puteva, vodovodne ili kanalizacione mreže? Koliko fasada?", pita Vesić.
Radovi i uređenje grada su, kako ističe, simbol ove gradske vlasti i njeno trajno stanje od 2014. godine do danas.
"Ne vodimo računa o tome da li će i kada biti izbora, već kada i kako možemo nešto da uradimo. Tako će biti i ubuduće", poručuje gradski menadžer.
Prtimećujući da je Beograd metropola sa mnogo infrastrukturnih problema, Vesić smatra da će biti potrebne decenije da se deo njih reši, ali da to ne znači da treba da čekamo.
"Pokazali smo da u vreme kada Grad Beograd ne uzima nove kredite i štedi može da se obezbedi novac da se prestonica uređuje i da se rešavaju osnovni problemi građana. Možda ne umemo lepo da se slikamo kao prethodni gradonačelnik, nemamo golubove u kancelarijama, ne uzimamo kredite koje drugi treba da vraćaju, ne obećavamo ljudima ono što ne možemo da platimo, ali umemo da zasučemo rukave i da radimo. Volimo svoj grad, uređujemo ga i činimo boljim mestom za život", zaključio je gradski mmenadžer Goran Vesić u autorkom tekstu za Politiku.