AKTUELNO

Pročitajte sve o veštačkim plućima, koji mogu da spasu život onda kada to ne može čak ni respirator.

Za one koji su oboleli od kovida i kojima respirator nije pomogao, postoji još jedna alternativa - ECMO - ekstrakorporalna membranska oksigenacija, odnosno veštačka pluća.

Pandemija korona virusa promenila je ceo svet, promenila živote ljudi, ali je i učinila da u svakodnevni govor uđu neke novi medicinski izrazi - jedna od najčešćih je respirator, a uz njega i termin veštačka pluća.

U Kliničko-bolničkom centru Bežanijska kosa prvi put je pacijent sa teškim oblikom korone priključen na veštačka pluća, pošto ni respirator nije mogao da mu pomogne i taj postupak mu je sačuvao život.

"Ja sam prvi put videla ovakav aparat pre pet godina na edukaciji u Nemačkoj, i od tada radimo na tome da proceduru primenimo i u našoj ustanovi", rekla je doktorka Marija Zdravković, direktorka bolnice.

Još teži slučaj bio je Grant Mekintri iz Škotske, kome respirator takođe nije pomogao, pa su lekari odlučili da ga stave u komu i priključe na veštačka pluća.

"Dok je anestezija počinjala da deluje, osećao sam da će ovo biti borba za moj život. Narednih pedesetak dana ničeg se ne sećam", pričao je Mekintri za BBC pre oko godinu dana, kada se teško razboleo od kovida.

Veštačka pluća ili ECMO (ekstrakorporalna membranska oksigenacija) je najsavremenija tehnika vantelesne cirkulacije u kojoj mašina zamenjuje funkcije srca i pluća pacijenata. Posle oporavka pluća, što se obično dešava tokom perioda od nekoliko nedelja, oporavljena pluća preuzimaju funkciju disanja.

Kada se koriste veštačka plućaVeštačka pluća se koriste u lečenju teških slučaja obolelih od kovida i u Srbiji.

Pošto je 31-godišnji pacijent imao lošu reakciju na respirator i nije reagovao ni na jedan vid lečenja, lekari iz KBC "Bežanijska kosa" odlučili su da ga priključe na veštačka pluća.

Do sada se u Srbiji ovaj način lečenja do sada sprovodio samo u Institutu za plućne bolesti "Sremska Kamenica", preneo je Javni servis.

ECMO je jednostavan sistem koja usisava krv pacijenta pre nego što dođe do srca, pročišćava je i zatim vraća nazad, objašnjava doktor Alan Vujlsteke iz Kraljevske bolnice Papvort u Engleskoj, koja je specijalizovana za bolesti srca i pluća.

"Velika cev sprovodi krv pacijenta u koncentrator koji razmenjuje kiseonik i ugljen- dioksid", objašnjava ovaj lekar, dodajući da se prečišćena krv sa kiseonikom, u drugoj cevi vraća u pacijenta.

Cevi koji sprovode krv do aparata i nazad, nalaze se u venama obolelog, a njihovo postavljanje zavisi od pacijenta do pacijenta.

Doktor Vujlsteke kaže da često cev koja odvodi krv polazi iz vene u preponi, dok ona koja je vraća, završava u vratu.

Lekari se trude da pacijente što kraće drže na ovom sistemu disanja, ali nažalost, pacijenti oboleli od kovida ostaju duži period, kaže doktor.

"U pitanju su nedelje, može biti 50 ili 60 dana", dodaje on.

Srpska doktorka Zdravković ističe da se veštačka pluća koriste i van kovida, kod pacijenata sa najtežim oblicima infarkta.

Autor: