Polen ambrozije je jedan od najjačih prirodnih alergena, a sezona polinacije ambrozije traje od kraja jula, pa do kraja septembra.
Sezonske alergijske reakcije najčešće su izazvane polenom, a ne plodovima ambrozije. Najveće vrednosti koncentracije polena ambrozije u vazduhu, do sada su registrovane u drugoj dekadi avgusta i prvoj dekadi septembra.
Polen ambrozije je prisutan u atmosferskom vazduhu svake godine u istom vremenskom periodu.Alergijske bolesti su najraširenije hronične bolesti današnjice. Više od 60 miliona Evropljana pati od simptoma alergijskih reakcija na polen ambrozije.
Kod alergičnih osoba polen ambrozije izaziva niz reakcija kao što su kijanje, kašljanje, suzenje, svrab, crvenilo na koži i slično.
Ambrozija može da se suzbije i uništi redovnom primenom agrotehničkih mera na poljoprivrednim površinama, tretiranjem korova dozvoljenim hemijskim preparatima ili na mehanički način, odnosno košenjem i čupanjem stabla biljke zajedno s korenom. Pored planskog košenja koje je u nadležnosti JKP "Čistoća i zelenilo", prema gradskoj Odluci o suzbijanju ove alergene biljke, vlasnici parcela su takođe dužni da ispred stambenog, odnosno poslovnog objekta suzbijaju i uništavaju ambroziju.
Širenje ambrozije je veliki ekološki problem, jer oduzima prostor domaćim biljnim vrstama, a pred njom uzmiču i poljoprivredne kulture, stoga je opasna ne samo za zdravlje stanovništva, već i za poljoprivredna područja.
Šta je ambrozija?
Ambrozija je jednogodišnja korovska biljka, koja niče polovinom aprila. Cveta u kasno leto i jesen, a od početka jula do ranih mrazeva proizvodi polen, koji zapravo stvara najviše problema ljudima. U narodu je poznata pod imenom limundžik, fazanuša, partizanka i kao Krausova trava.Ova biljka je na naše prostore došla iz Amerike, a prvi put je primećena u Vojvodini, neposredno posle Prvog svetskog rata. U Evropi, koju osvaja neverovatnom brzinom, može se naći oko 20 vrsta ambrozije, a najrasprostranjenija je kratka ambrozija (Ambrosia artemisiifolia, Ambrosia elatior).