AKTUELNO

Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić najavio je da će Srbija, na predstojećem Samitu inicijative "Kina + 16" u Budimpešti, sa kineskim partnerima potpisati ugovor o izgradnji toplodalekovoda Obrenovac-Novi Beograd.

Kako je istakao Antić za TV Pink, reč je o najkvalitetnijem i najznačajnijem projektu za naš energetski sistem, koji će smanjiti energetsku zavisnost naše zemlje, a Beogradske elektrane, kao nosilac tereta zajma, će taj dug otplatiti u roku od sedam godina.

Prema njegovim rečima, toplodalekovod koji će spojiti Termoelektranu Nikola Tesla u Obrenovcu sa Beogradskim elektranama na Novom Beogradu, smanjiće energetsku zavisnost, jer će, kako je objasnio Antić, postrojenja koja sada rade na gas koji uvozimo biti zamenjena energijom koja se proizvodi u Srbiji.

Antić je precizirao da će nakon realizacije projekta godišnji finansijski efekat za Beogradske elektrane biti oko 45 miliona evra i iz tog razloga, dodao je ministar, ta kompanija otplatiće zajam iz zarade koju će ostvariti.

Koliko je projekat dobar, kako je dodao, pokazuje i činjenica da će se ceo projekat otplatiti za sedam godina i da će teret celog finansiranja, zaduživanja i otplate imati samo kompanija "Beogradske elektrane".

Podsetio je da je reč o projektu koji je započet devedesetih godina, ali da nikada nije realizovan do kraja.

- Projekat je startova devedesetih, kao deo tog projekta je izgrađen most između Sručina i Beograda, projekat je krenuo, nabavljene su cevi, ali su radovi 1996. godine usporeni zbog loše finansijske situacije - rekao je Antić i dodao da je posle 2000. godine taj projekat, iz, kako je naveo, njemu nepoznatog razloga, potpuno obustavljen.

Govoreći o predstojećem Samitu, "Kina i 16 zemalja centralne i istočne Evrope", u Budimpešti povodom petogodišnjice formiranja te inicijative, gde će učestvovati sa premijerkom Anom Brnabić i ministarkom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zoranom Mihajlović, Antić je istakao da je Srbija za pet godina taj mehanizam saradnje iskoristila na najbolji način.

Foto: Printscreen

- Ocene naših kineskih partnera su da je Srbija u ovom delu Evrope bila lider u svim aktivnostima inicijative "16+1", a u cilju rasta i jačanja tog mehanizma saradnje - rekao je Antić.

Istakao je da je Srbiji iz tog programa "povukla" više milijardi dolara u najrazličitijim infrastrukturnim projektima - izgradnja autoputeva, izgradnja nove termoelektrane u Kostolcu, čitav set investicija u infrastrukturu, saobraćajnu i železničku infrastrukturu, modernizaciju pruge Beograd-Budimpešta, eneregetski projekti.

Najavio je da će na Samitu u Budimpešti biti potpisan i komercijalni ugovor o izgradnji deonice puteva Preljina-Požega, nastavak izgradnje na Koridoru 11, sporazum o izvozu goveđeg mesa u Kinu, ali i sporazume koji su od posebnog značaja za Beograd a vezani su za završetak kanalizacione mreže i izgradnju fabrike otpadnih voda u Velikom selu.

Govoreći o procesu gasifikacije, Antić je ukazao da je za prvih 10 meseci protrošeno 28 odsto gasa više nego u istom periodu lane.

- To pokazuje da gasno tržište raste. Investitori koji dolaze u Srbiju, uvek pitaju da li lokacija za koju su se odlučili, ima kompletnu infrastrukturu sa snabdevanjem strujom i gasom - naznačio je Antić.

#Aleksandar Antić

'