AKTUELNO

Politički jalova opozicija u Srbiji u svojim lutanjima ne zna gde udara. Napadima Dragana Đilasa na TV Pink, ali i na šefa misije MMF-a Džemsa Rufa, priključila se i Socijaldemokratska partija Borisa Tadića, optužujući predsednika Vučića i Pink da su iznad zakona.

U nedostatku političkih ideja i programa, lideri Saveza za Srbiju i oni koji gravitiraju ovoj šarolikoj skupini poput Borisa Tadića, nasrću na svaki potez koji Srbiju stavlja na zdrave noge.

Smeta im uspešna privatizacija preduzeća koja su bila rak-rana u vreme dok su oni bili na vlasti, poput Smederevske Železare, RTB Bor ili PKB-a.

Nije bolje prošao ni šef misije MMF-a koji je te, i ostale ekonomske poteze, pohvalio.

Predsednik Vučić našao se na meti Tadićevog SDS-a zbog razumne izjave da opozicija neće gasiti televizije i uspešne kompanije po Srbiji, kao što zahteva Dragan Đilas.

Šta je loše u onome što je Vučić danas rekao? Da li je nešto slagao? Da li je slagao da Pink plaća porez? Ako je slagao, to je onda problem, ali nije slagao! Da li je problem to što se Đilasu, Tadiću, Jankoviću, Jeremiću i ostalima ne sviđa uređivačka politika? To je problem i to je suština - gasili bi sve koji se ne slažu sa njima - kaže glavni i odgovorni urednik "Informera" Dragan J. Vučićević.
Ovakvo gledište je neutemeljeno, preteće i opasno za politički život u Srbiji. Neutemeljeno je jer Tadić nije naveo nikakav konkretan razlog, osim sopstvenog neslaganja sa uređivačkom politikom TV Pink - kaže politički analitičar Dejan Vuk Stanković.
Ovo je direktni pritisak i na slobodu govora i na slobodu medija - kaže Milan Lađević, glavni urednik "Srpskog telegrafa".

Foto: TV Pink

U vreme čuvenih ekonomskih stručnjaka koji su sada u opoziciji, strani investitori su u širokom luku zaobilazili Srbiju, a oni koji su došli, bežali su napolje. Za razliku od njih predsednik Vučić bori se za svako radno mesto, ali i da strane i domaće investicije budu stabilne i dugotrajne. Otvaraju se fabrike po Srbiji kapitalom sa istoka i zapada.

S jedne strane imamo Aleksandra Vučića kao političkog aktera koji radi na tome da se u Srbiji bolje živi. S druge strane je opozicije kod koje vidimo samo buku i bes i nikakav konkretan predlog - kaže Stanković.

Foto: Media Centar Beograd

Ako hoće (Tadić) da napadne Vučića, moraće da smisli neki bolji program od Vučićevog. Dakle, moraće da nađe način kako da kroz svoj program, recimo, otvori mnogo više radnih mesta, firmi, nego što ih je otvorio Vučić. Podsećam da je za vreme DS na stotine hiljada radnih mesta ukinuto, a mnoge firme su reketirane i gašene - kaže Lađević.

Tadić kada priča o zakonu zaboravlja kako je protivzakonitim pritiscima na nezavisno regulatorno telo uveo stranu firmu u vlasništvu više nacionalnih frekvencija. O ovome, ali i drugim pritiscima koji su vršeni iz njegovog kabineta na regulatorno telo, postoje živi svedoci, ali i dokumentacija o flagrantnom kršenju zakona.

To što predlažu sada, radili su oni, i to najviše u periodu od 2008. do 2012. godine, kada su baš ti žuti eksperti vladali Srbijom. Davali su otkaze glavnim urednicima preko noći, gasili medije koji im se nisu dopadali... To je njihova politika: politika cenzure, ucena i gašenja - kaže Vučićević.

Foto: TV Pink

Tadićeva izjava je i vrsta zaborava, jer kao da se ne seća da, dok je bio predsednik, nije postojala slobodna uređivačka politika niti jednog medija. Istovremeno ni pitanje poreza nije bilo na efikasan način rešeno - kaže Stanković.

Za razliku od prakse Borisa Tadića, predsednik Vučić poštuje Ustav, prema kojem je predsednik garant načela zaštite institucija, pravne države, sigurnosti privatne imovine i kapitala.

#Aleksandar Vučić

#Boris Tadić

'