AKTUELNO

Eparhija raško-prizrenska izrazila je zabrinutost zbog pisanja prištinskih medija da će Arheološki institut Kosova u saradnji sa nemačkom amabasadom u Prištini početi radove na konzervaciji drevne srpske srednjevekovne katedralne crkve Svetog Nikole koju, kako upozorava Eparhija, prištinski mediji pogrešno nazivaju katedralom u Artani, bivšem Novom brdu.

Najnoviji konzervatorski radovi na Novom Brdu, u srcu Kosova, kojim se ostaci pravoslavne Crkve Svetog Nikole pretvaraju u katolički hram poslednji su primer vandalskoj prekrajanja istorije prištinskih vlasti. Ova drevna srpska crkva predstavljena je kao katolička, a njenu konzervaciju finansira Nemačka.

Pre nekoliko dana premijer tzv. Kosova Ramuš Haradinaj slavodobitno je objavio na svom fejsbuk-profilu fotografije sa nemačkim ambasadorom Kristijanom Heltom, sa lokaliteta na kome su ostaci bogomolje, nazivajući je Artanskom katedralom. Da skandal bude veći, bez pominjanja istinske prošlosti ovog lokaliteta, naglasio je da je to važan projekat "za kosovsku kulturu i istoriju". Time je, bez skrivanja, dokazao nameru prištinskih vlasti da nastavi projekat falsifikovanja prošlosti, pa čak i kulturnu i versku baštinu pravoslavnog naroda proglasi katoličkom.

- Uveliko su odmakli radovi na pretvaranju pravoslavnog hrama u rimokatoličku svetinju - kaže istoričar Miloš Ković, koji je među prvim ukazao na ovu zloupotrebu. - Kosovske vlasti već su uvukle nemačku ambasadu u ovu priču, ali prema poslednjim informacijama ambasador je razumeo o čemu je reč i posle konsultacija sa Eparhijom raško-prizrenskom, konzervatorski radovi će najverovatnije biti obustavljeni. Ali, potrebno je da budemo budni, jer je deo već "obnovljen".

Ković podseća na mnogobrojne istorijske zloupotrebe, pa i da u Albaniji nije prisutan nijedan trag postojanja srpskog naroda.

PROPAGANDA

- Samoproglašeno Kosovo i njegovi ideolozi sistematski falsifikuju istoriju, pokušavajući da izbrišu tragove srpskog prisustva i srpske kulture na prostorima Kosova i Metohije - kažu, za "Novosti", u Kancelariji za KiM. - Nije neobično da privremene institucije u Prištini spomenike srpske kulture pokušavaju da predstave kao vizantijske, ili, kao u ovom slučaju, da čak negiraju srpski i pravoslavni karakter neke građevine. Priština tako kreira alternativnu istoriju.

SPC MORA DA SE PITA O REKONSTRUKCIJI

Eparhija raško-prizrenska kontaktirala je sa nemačkom ambasadom u Prištini, a u daljoj proceduri urgentno će biti angažovana i Komisija za zaštićene zone. Važno je, u saradnji sa OEBS i Kancelarijom EU, da se utvrde činjenice i da se projekat konzervacije vrati u okvire zakona. U protivnom, svaki dalji radovi na ovoj lokaciji biće nezakoniti.

Ovo je u četvrtak saopštila Eparhija, uz podsećanje da je ovaj hram podignut sredinom 14. veka i bio je dograđen u vreme despota Stefana Lazarevića i posle 1455. godine.

- Protivno zakonu o zvaničnim jezicima i nazivima opština, mediji govore o "katedrali u Artani, bivšem Novom Brdu", ignorišući zvanično ime opštine. Hram Svetog Nikole nalazi se u jednoj od četrdesetak specijalnih zaštićenih zona, koje po kosovskim zakonima podležu posebnoj proceduri, koja ne zavisi samo od kosovskih institucija, već i od stava naše Crkve. Ovaj stari verski objekat je na sajtu kosovskog Ministarstva kulture netačno predstavljen kao rimokatolička crkva, bez ikakvog pominjanja autentične istorije hrama, što je žalostan pokazatelj tendencije menjanja istorijskih činjenica - navodi se u saopštenju.

Unutar hrama pronađeni su brojni grobovi, koji su, u međuvremenu, otvarani i kosti odnošene u Prištinu bez ikakvog obaveštavanja SPC. Odlučan stav Eparhije, zato, jeste da se bilo kakvi konzervatorski radovi, kao i prezentacija baštine, može raditi jedino uzimajući u obzir dosadašnje arheološke radove i u punoj saradnji sa srpskim ekspertima koje će angažovati Eparhija raško-prizrenska.

- Bilo kakva politizacija pitanja kulturne baštine, a pogotovo jednostrano menjanje istorijskih činjenica, apsolutno je neprihvatljivo - ističe se u saopšteu Eparhije.

#Crkva

#Kosovo

#Ramuš Haradinaj

'